Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uprchne Lužkov do Rakouska?

Česko

Starosta moskevské metropole zřejmě prohrál mocenský boj. Prezident Dmitrij Medveděv má prý na stole výnos o jeho odvolání.

MOSKVA/PRAHA Spory mezi Kremlem a moskevským starostou Jurijem Lužkovem mohou skončit již v nejbližších dnech. Podle ruských médií má totiž prezident Dmitrij Medveděv již na stole výnos o Lužkovově odvolání.

Několikatýdenní boj, na jehož počátku stály mimo jiné hádky o trasu dálnice Moskva–Petrohrad, tak zřejmě skončí starostovou porážkou. Jeho tým přesto dosud na všechny dohady reagoval zprávou: Lužkov se v pondělí vrací z dovolené do práce. Další variantou nyní je, že Lužkovovi bude nabídnuta jiná významná funkce.

I přesto je možné, že západní Evropa získá další prominentní ruské emigranty – Lužkova i s manželkou Jelenou Baturinovou. Nejbohatší podnikatelka v Rusku, majitelka prosperujícího holdingu Inteko, se podle zahraničních novinářů hodlá usadit i s mužem v Rakousku. Jak uvedl francouzský tisk, Baturinová už před časem prozíravě připravila pro emigraci půdu. Dnes již platí část daní do rakouské státní kasy a v Rakousku má sídlo také jedna z jejích dalších firem. Vloni první dáma Moskvy koupila hotelový komplex v rakouských Alpách za 25 milionů eur, ve kterém se rekreovali i ruští oligarchové a premiér Vladimir Putin, dosud Lužkovův přítel a ochránce.

Právě souboj Putina a Medveděva o prezidentské křeslo, který vyvrcholí volbami v roce 2012, je podle analytiků dalším důvodem snahy Kremlu odstranit Lužkova z funkce. Moskva, která představuje skoro 8 milionů voličů, doposud platila za výsostné teritorium Putina. Tím, že na radnici dosadí svůj tým, by Medveděv mohl situaci zvrátit ve svůj prospěch. V ruských médiích se včera objevila řada kandidátů. Šanci má například šéf kanceláře vlády Sergej Sobjanin.

Expanze do Karlových Varů Baturinová je pragmatička a ve svých šestačtyřiceti letech se nehodlá smířit s úlohou choti politického štvance či zapomenutého důchodce. Už dříve expandovala do Evropy, mimo jiné i do Karlových Varů. Čtyřiasedmdesátiletý Lužkov je starostou Moskvy od roku 1992. Baturinová, která si ho vzala o rok dříve, podle ruských novinářů zneužívala postavení svého muže, získávala od něj důležité informace i lukrativní zakázky. Upozorňovat na to ale začal oficiální ruský tisk až poté, co k tomu dostal pokyn z Kremlu – před několika týdny. Nyní se proti Lužkovovi postavily i soudy, které zatím rozhodovaly v jeho prospěch. Tento týden jeden ze soudů například prohlásil za nezákonný Lužkovův zákaz opozičních mítinků. „Už ani soudy nevěří, že se pan Lužkov udrží v křesle,“ komentoval verdikt politolog Stanislav Bělkovskij.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...