Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřad podřízený Babišovu ministerstvu vypsal tři podezřelé zakázky

Předseda Andrej Babiš na tiskové konferenci hnutí ANO v Poslanecké sněmovně v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Andrej Babiš na tiskové konferenci hnutí ANO v Poslanecké sněmovně v... | foto: ČTK

Na ministerstvu financí vzbudily podezření tři výběrová řízení vypsaná organizací přímo podřízené ministerstvu. Jde o Státní pokladnu Centrum sdílených služeb. Podezření vzbuzuje jak krátká doba trvání, tak i částka, která je těsně pod limitem pro veřejné zakázky malého rozsahu.

Státní pokladna Centrum sdílených služeb vypsala zakázky na projekty konzultant bezpečnosti, konzultant architektury informačních systémů a konzultant v oblasti projektového a procesního řízení. U všech třech tendrů je předběžná cena odhadnuta na 1 999 999 korun, tedy korunu pod dvoumilionovým limitem. O tendrech napsal deník Právo.

Další podezřelou skutečností je neobvyklé krátká doba, během které je možno dávat nabídky. Jedna ze zakázek byla zadaná 23. března a lhůta vyprší o pouhé čtyři dny později, tedy v pátek 27. března.

Úřad, který zrodil letos v lednu ze Státní tiskárny cenin, spadá pod ministerstvo financí, které vede šéf ANO Andrej Babiš. Ten dlouhodobě kritizuje právě neprůhledné tendry. „Nic o tom nevím,“ řekl Právu Babiš. Ředitel odboru IT na ministerstvu Miroslav Hejna se k zakázkám nevyjádřil.

Podle Renaty Plánočkové ze Státní pokladny Centra sdílených služeb se jedná o zakázky ve třech naprosto rozdílných oblastech. „To, že byly publikovány současně, vychází ze situace, kdy nový státní podnik vznikl k 1. lednu 2015,“ podotkla Plánočková.

„Z podstaty je rozsah poptávaných služeb omezen časem nebo finančním limitem. Celková částka v součtu jednotlivých objednávek nesmí přesáhnout dva milióny korun pro každou zakázku. To samozřejmě neznamená, že musí být celá částka vyčerpána,“ napsala Plánočková.

Vyjádření Andreje Babiše

Rád bych se ohradil proti nepřesným a zavádějícím informacím publikovaných v Právu. Autor článku zamlčel některé podstatné skutečnosti, které mu byly státním podnikem sděleny. Například že se jedná o rámcovou smlouvu s více dodavateli a každý konkrétní projekt nebo služba budou soutěženy v tzv. mini tendrech. Kritériem ve vypsaných soutěžích, pod touto rámcovou smlouvou, bude nejvýhodnější cena.

Státní podnik vyhlásil transparentní a otevřené veřejné zakázky malého rozsahu pro pokryti potřeb SPCSS na různé profily technických specialistů ve třech naprosto rozdílných oblastech (Solution a Enterprise architekti, síťoví a bezpečnostní specialisté, projektový management a provozní procesy).

Přihlásit se může kdokoliv, fyzická i právnická osoba. To, že byly publikovány současně, vychází ze situace, kdy nový státní podnik vznikl k 1.1. 2015 a tudíž některými kompetencemi zatím nedisponuje, nicméně jsou nutné pro zajištění činnosti či přípravu dalšího rozvoje. Termín pro podání nabídek byl stanoven s ohledem na potřeby SPCSS. Termín se týká pouze prokázání kvalifikace, profesní kompetence specialistů formou profesního životopisu a maximální ceny za den. Počítáme s faktem, že zpracovat nabídku je možné v řádu několika hodin. Nicméně pro zajištění ještě větší transparentnosti jsem rozhodl o prodloužení termínu pro podání do konce příštího týdne. 

Všechny parametry soutěže jsou transparentně zveřejněny. Smlouvy jsou koncipované jako rámcové (podobně jako u právních služeb) a každý projekt nebo služba budou soutěženy v tzv. mini tendrech. Z podstaty je rozsah poptávaných služeb omezen časem a finančním limitem. Celková částka v součtu jednotlivých objednávek nesmí přesáhnout 2 mil. Kč pro každou zakázku. To samozřejmě neznamená, že musí být celá částka vyčerpána. 

Podmínka o znalosti českého a slovenského jazyka u jedné z poptávaných pozic (projektových vedoucí) je samozřejmě míněna tak, že postačí znalost jednoho z těchto jazyků, u ostatních pozic může být komunikačním jazykem i např. angličtina.

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...