Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Některým pracovníkům úřadu práce vzroste plat, přilepší si o pár tisíc

Policie a záchranáři zasahovali u budovy Úřadu práce v Novodvorské ulici v Praze. Policie šetřila pád ženy z okna budovy, nejspíš spáchala sebevraždu. (12. prosince 2022) foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Část pracovníků úřadu práce čeká zhruba od srpna zvýšení platu. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky by se mělo jednat asi o 3 500 lidí, kteří se přesunou z deváté platové třídy do desáté. Platy by se zaměstnancům měly zvedat zhruba o 1 700 až 2 600 v závislosti na délce praxe.
  17:58

V úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Přesun do vyšší třídy by se podle ministra týkal asi 3 500 pracovníků. „Změnu bychom ideálně udělali během srpna,“ upřesnil Jurečka. Je přesvědčen o tom, že úprava přispěje k vyšší motivaci a jistotě pracovníků.

Úředníci, kteří nejsou ve státní službě, mají základ výdělku podle délky praxe od 21 710 korun do 31 820 korun při práci nad 32 let. Nově by to mělo být od 23 390 korun do 34 370 korun, vyplývá z tabulek. Pracovníci by si tak měli polepšit zhruba o 1 700 až 2 600 korun. Ve státní službě jsou pak částky vyšší.

Úředníci nově dostávají také odměny podle výkonu, jak se jim daří žádosti zpracovávat. Pobírat by je měli dál. Loni si pracovníci úřadu práce na mimořádných odměnách rozdělili zhruba 560 milionů korun. Letos by do odměn měla putovat asi miliarda korun, uvedl už dřív ministr.

Úřady jsou vytížené, pomůže i digitalizace

Navýšení výdělků a odměn má přispět ke zlepšení personální situace v úřadech. Podle Trpkoše kvůli náporu agendy byla v nejvytíženějších pražských pobočkách fluktuace 53 procent. Pověřený ředitel uvedl, že úřad připravuje řadu výběrových řízení v generálním ředitelství i v pobočkách.

Úřady práce sklízejí dlouhodobě kritiku za zpožďování dávek. Od loňska ale čelí náporu žadatelů a přibyla jim také nová agenda. Pracovníci a odbory si stěžují na zahlcení, fluktuaci, zastaralé vybavení i podobu digitalizace. O situaci několikrát jednal sněmovní sociální výbor. Vyzval ministra k rychlému řešení. Začátkem května se na úřady práce zaměřila i rada vlády pro lidská práva. Doporučila personální posílení, zlepšení odměňování úředníků i zjednodušení systému dávek.

Podle Trpkoše se od jara změnila organizace práce. Agenda se rozdělila a převzala ji méně vytížená pracoviště v zemi. Postupuje digitalizace. Doba vyřizování se zkracuje. „Myslíme si, že jsme téměř úplně všechno vyčistili a příspěvky vyplácíme téměř v celé republice v termínech,“ uvedl pověřený šéf.

Ministr v pondělí zopakoval, že úřady práce mají asi 9 700 žádostí, které nestihly v zákonné lhůtě. U 9 050 mají klienti doplnit požadované údaje. Zatímco loni v červenci trvalo vyřizování příspěvku na bydlení v pobočce v Praze 10 v průměru 120 dnů, letos v dubnu to bylo 34 dnů. Loni v prvním i ve druhém čtvrtletí dostaly úřady práce v Česku vždy kolem 41 700 žádostí o příspěvek na bydlení, v posledním kvartále to bylo 77 900 a letos v prvním čtvrtletí pak 61 700.

V dubnu on-line požádalo o rodičovskou 34 procent lidí, o příspěvek na bydlení 19 procent a o dětské přídavky osm procent. V Praze elektronicky žádost poslalo u rodičovské 72 procent lidí, u příspěvku na bydlení 57 procent a u přídavků 21 procent. Podle ministra je cílem do dvou let odbavit polovinu žadatelů digitálně.

Jurečka v polovině února odvolal generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Ten se proti rozhodnutí odvolal. Řízením ministr pověřil šéfa ministerské sekce informačních technologií Trpkoše.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!