Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Úřady se hádají o stěhování točny

Česko

ČESKÝ KRUMLOV Nejpozději do konce roku 2016 musí Česká republika na základě dohody s organizací UNESCO odstranit známou divadelní točnu ze zahrady českokrumlovského zámku.

Snaha přemístit otáčivé hlediště na jiné, vhodné místo v Českém Krumlově ale dostala najednou těžký úder. Ministerstvo kultury totiž paradoxně v rozporu s názorem památkářů odmítlo návrh na přemístění točny na pozemek dřívějšího zahradnictví v bezprostředním sousedství zámeckého areálu. I památkáři, kteří už roky usilují o odstranění točny ze zámecké zahrady, zapsané stejně jako celé centrum Krumlova na seznamu UNESCO, jsou z takového kroku překvapení.

„Upřímně řečeno, nerozumím tomu. My jsme totiž s možností přemístění či postavení nové točny na pozemku zahradnictví souhlasili,“ řekl LN ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Památkářům se dokonce podle něj jeví takové řešení jako vůbec nejvhodnější ze všech možných.

Točna by nezmizela z Krumlova ani ze širšího zámeckého areálu, a přitom by nijak nenarušovala ráz památkově chráněné zahrady zámku. „Lidé by ale přes zahradu mohli k točně chodit, divadlo by bylo se zahradou propojené i průhledy ve zdi,“ uvedl Pavelec. Tvrdí proto, že definitivně zamítavé stanovisko ministerstva kultury k možnosti výstavby točny v přilehlém někdejším zahradnictví příliš nechápe. Pozemek, na kterém by měla nová točna vyrůst, patří z devadesáti procent městu, z deseti soukromníkovi. Protože se ale jedná o ochranné pásmo národní kulturní památky, musí způsob jeho využití posuzovat i orgány památkové péče.

Rozhodnutí ministerstva kritizuje také jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Já osobně jsem toho názoru, že točna není v zahradě natolik rušivým prvkem, aby v ní nemohla zůstat. Když už ale památkáři tvrdí, že divadlo musí ze zahrady zmizet, pak se divím neochotě ministerských úředníků najít nějaké kompromisní, přijatelné řešení,“ řekl LN Zimola.

Ministerstvo kultury však tvrdí, že za jeho rozhodnutím odmítnout dopředu plán výstavby točny v bývalém zahradnictví jsou především právní důvody. Krajský úřad, který v první instanci tento záměr odsouhlasil, údajně nepostupoval v souladu se zákonem, což napadli někteří účastníci řízení formou odvolání. „Ministerstvu proto nezbylo než napadené rozhodnutí změnit tak, že předložený návrh se považuje z hlediska památkové péče za nepřípustný,“ řekla LN vedoucí tiskového odboru ministerstva kultury Viktorie Plívová.

Spor o krumlovskou točnu se táhne už od roku 1991, kdy bylo historické jádro města zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V době zápisu však točna v zámecké zahradě kvůli rekonstrukci nestála, a neobsahovala ji tedy ani fotografická dokumentace v žádosti o zápis. Od roku 1992 tak nejrůznější čeští ministři slibují, že otáčivé hlediště odstraní.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...