Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Urbanista: Kontrola rozvoje existuje. Musí se umět použít

Česko

Špatná situace s rozvojem obcí se pomalu začíná měnit.

Nastupuje zkušenější generace starostů, říká odborník na urbanismus z Fakulty architektury ČVUT Jan Jehlík.

* LN Existuje v Česku dostatečná kontrola územního rozvoje?

Nástroje na ovlivňování rozvoje existují, záleží na jejich použití. Základním nástrojem je územní plán, který určuje, kde se může a kde nesmí stavět. Musíme ale přijmout, že obce mají právo se rozvíjet a rozhodovat o svém rozvoji. A mají tedy právo i na špatná rozhodnutí.

* LN Některé obce ale zatím územní plán nemají. Je jiná možnost?

Pokud obec územní plán má, může jí často pomoci. Ale i bez něj existuje způsob, obzvláště pro malé obce, jak rozvoj ovlivňovat. Je to třeba urbanistická studie. A jsou i jiné varianty, například aktivita obce v rámci územního řízení.

* LN Jaké problémy vnímáte v rozvoji obcí jako nejnaléhavější?

Velký problém bývá hustota zástavby. Někteří starostové přiznávají, že neradi prodávají menší pozemky pro řadové domky jako dřív, ale velké pozemky, kdy se zastaví několik arů. Vidí v tom paradoxně větší kvalitu. Ale to vyvolává problém s rozrůstáním sídel do krajiny a s malou kompaktností „komunity“. Na malém pozemku se ale musí stavět také kvalitně.

* LN Proč nebyly problémy dříve?

I dříve obce rostly. Existoval ale tlak z druhé strany, totiž hospodaření na polích. Pole bylo nutné k přežití a jeho zastavování ve větším bylo nemyslitelné. To je dnes jiné.

* LN Stává se často, že je vedení obcí slabé a uzavře špatné smlouvy?

Jednoznačně. U malých obcí to bývá častý problém. Proti starostům sedí developeři s právníky a mají navrch ve znalosti problematiky a právních záležitostí.

* LN Co s tím lze dělat?

Musíme se poučit. Myslím si ale, že situace se už lehce mění. Na radnice i menších obcí přichází jiná generace starostů, kteří už mají určité zkušenosti. Ti bohužel často po bývalém vedení zdědili staré, někdy dost nevýhodné smlouvy, se kterými se musí vypořádat. Ale jinak to nejde než sehnat profesionály a snažit se to dělat jinak.

* LN Rozvíjí se obce v Česku o mnoho hůř než jinde v Evropě?

Takovým rozvojem si prošla většina zemí, u nás to zatím není ještě stabilizované. Máme ale jeden zvláštní problém - nechceme do řadových domků, které jsou typické třeba pro Anglii, Holandsko nebo částečně i Německo. Taková zástavba přitom významně tvoří urbánní prostředí.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...