Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Urbanisté podlehli developerům

Česko

Spor o rozvoj Prahy - Investoři se tlačí na historicky cenná místa

Poslední volné parcely v centru Prahy, kde se nyní rozprostírají zahrady a parky, se otevřou developerům. Město stavební boom umožní i přesto, že se na některých místech stavět nesmí.

PRAHA V cenných přírodních lokalitách Trojmezí a Dívčí hrady, kde se dosud nesmělo stavět, už nebude developerům od roku 2010 stát nic v cestě. Město počítá s tím, že jim to umožní na základě nového územního plánu, který právě vzniká.

Trojmezí a Dívčí hrady jsou kromě toho jedněmi z 33 posledních nezastavěných lokalit v širším centru Prahy, které Útvar rozvoje hlavního města právě vytypoval pro potenciální zástavbu.

Seznam lokalit obsahuje takzvaný Management plan - plán správy světové památky UNESCO, tedy historického jádra Prahy. Vznikl proto, aby ochránil památkovou rezervaci Prahy právě před nevhodnými stavebními zásahy. „Materiál jsme už 15. února odeslali Unescu,“ potvrdila mluvčí Útvaru rozvoje hlavního města Karolina Kudynová.

Tento zásadní materiál, podle něhož se v dalších 10 či 15 letech bude v Praze stavět, však kromě vize ochrany přináší i sporný výčet lokalit určených k zastavění. Řeč je například o zástavbě strahovských hradeb kopírujících petřínskou hladovou zeď či o Novém Světě. Na tomto někdejším hradčanském předměstí s převážně barokními domy mají vzniknout moderní bytové stavby - na místě zásobní zahrady kapucínského kláštera. Podle obyvatel Nového Světa už v minulosti měl na tomto místě vzniknout hotel, protesty Pražanů tomu ale zabránily. Sami urbanisté přitom připouštějí, že nápad není dobrý. „Naopak v případě Nového Světa jde o vážné upozornění na potenciálně vážné ohrožení památky UNESCO,“ píše se v Management planu.

Šéf Útvaru rozvoje hlavního města Bořek Votava přitom až doteď o žádných problémech nemluvil. Agentuře ČTK 23. ledna dokument popsal jako plán, jak město bude v příštích letech chránit památkovou rezervaci i památky mimo toto území. Včera se k tomu nemohl vyjádřit, je na dovolené, stejně jako radní pro územní rozvoj Martin Langmajer.

Nejde přitom o žádnou maličkost. Plán podle Votavy požaduje UNESCO po všech městech zapsaných do seznamu světového kulturního dědictví.

Už vloni se spekulovalo o tom, že Praha by mohla být ze seznamu památek UNESCO vyškrtnuta. A to kvůli plánované stavbě dalších mrakodrapů na Pankráci. Tyto obavy se nakonec nepotvrdily, nicméně o developerských tlacích ohrožujících Prahu se ví. „Případ výškových budov na Pankráci poškodil naši prestiž a důvěryhodnost,“ tvrdí památkář Josef Štulc.

***

1 Nový Svět (na snímku)

* zásobní zahrada kapucínského kláštera

* mají tu vyrůst obytné domy

2 strahovské hradby

* poslední pozůstatek někdejšího opevnění kolem

Prahy je obklopený zelení

* má tu vyrůst dům s pečovatelskou službou pro

seniory

3 předpolí Štefánikova mostu

* na konci Revoluční ulice je parčík

* má tu vyrůst multifunkční objekt

4 Staroměstské náměstí

* parkově upravenou plochu na západní straně náměstí

má oživit dostavba Staroměstské radnice

5 Muzeum hlavního města Prahy

* parčík na Florenci má ustoupit další muzeální budově

6 Letná u Kostelní ulice

* územní rezerva Prahy pro kulturní stavbu

celoměstského významu

* parcely mají být prodány a zastavěny

7 Pařížská ulice

* volná plocha u hotelu Intercontinental po demolici

bloku domů má být zastavěna restauračním

pavilonem patřícím k hotelu

8 Hlavní nádraží

* překryv části kolejiště

* má tu být postaven polyfunkční objekt

Místa vhodná pro novostavby?

Útvar rozvoje města vypracoval studii, která má pojmenovat nebezpečí, jež ohrožují Pražskou památkovou rezervaci, a navrhnout vizi jejího udržitelného rozvoje. Dokument stanovil více než 30 nezastavěných lokalit v centru Prahy, kde lze potenciálně stavět. Je mezi nimi osm sporných lokalit, jejichž zastavění může ohrozit integritu Pražské památkové rezervace.

Autor: