Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Úředníci budou méně často v práci

Česko

PRAHA Jak ušetřit na platech a přitom nepropouštět?

Tuzemská ministerstva oslovují v těchto dnech odborníky na personalistiku, aby jim pomohli v úřadech zavést alternativní a zkrácené úvazky pro úředníky. „Obdrželi jsme několik dotazů ze strany úřadů státní správy, které se zajímaly o možnosti flexibilního zaměstnání,“ přiznává Jaroslava Rezlerová generální ředitelka personální agentury Manpower ČR a SR.

Hledání možných úspor na platech je součástí politiky „rozpočtové odpovědnosti“, kterou prosazuje nová vládní koalice. Ta dala ministrům za úkol ještě letos ušetřit 2,5 procenta výdajů.

Často tedy bude nutné škrtat i v nákladech na zaměstnance. Příští rok by se měly prostředky na platy snížit o další desetinu.

Alternativní úvazky jsou podle personalistů jednou z možností, jak šetřit bez velkého propouštění úředníků. Pro státní správu jsou ale zároveň podle personalistů tyto úvazky spíše velkou neznámou. Navíc v tuto chvíli není ani zřejmé, o kolik míň by dostal třeba úředník, jehož pracovní čas by se scvrknul na polovinu, tedy 20 hodin týdně.

Aktuálně připravuje personální a finanční audit například ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Jakmile budou známy jeho výsledky, vyvodí z něho vedení úřadu příslušné závěry,“ tvrdí mluvčí ministerstva Tomáš Bouška.

Ministerstvo zdravotnictví se zase snaží využívat částečné pracovní úvazky podle aktuálních potřeb už dnes. Ministerstva jsou ale z velké části omezená pracovní kolektivní smlouvou. Ta umožňuje zkrácení úvazku jen rodičům pečujícím o dítě do 15 let.

Nejdál ve využití alternativních úvazků je ovšem ministerstvo zemědělství. To už využívá práci na vedlejší, případně souběžný pracovní poměr, nejčastěji do 20 hodin týdně. „Ministerstvo naprosto běžně umožňuje na jedno funkční místo nástup dvou zaměstnanců na poloviční úvazek,“ říká Tereza Magdalena Dvořáčková, tisková mluvčí ministerstva zemědělství.

Pokračování na straně 16

Úředníci budou méně v práci

Alternativní úvazky ušetří státu desítky procent ročně

Dokončení ze strany 13

V současnosti se ale začaly státní úřady zajímat o další možnosti, jak nastavit pracovní úvazky, aby ušetřily ještě více.

Například tím, že si jednotlivé organizace začnou najímat jednorázově pracovníky na nárazové nebo sezonní práce. „Může jít o nárazovou administrativní výpomoc nebo pracovníky najaté na konkrétní projekty,“ říká personalistka Jaroslava Rezlerová. „Pro státní správu jsme vyhledávali například flexibilní pracovníky, kteří na úřadech pomáhali se zaváděním datových schránek,“ upřesňuje.

Navíc Rezlerová poukazuje na skutečnost, že zatímco ve veřejném sektoru jde o novinku, soukromé firmy tuto formu zaměstnávání využívají běžně.

Přesto i české firmy alternativní a zkrácené úvazky objevily poměrně nedávno a v tomto trendu jsou pozadu za jinými firmami ze zemí Evropské unie.

To dokazuje i fakt, že neexistuje celostátní registr alternativních úvazků, ale pouze šetření a studie.

Česká republika zaměstnává podle údajů statistického úřadu z konce roku 2009 necelých tři sta tisíc úředníků ve státní správě. Alternativní úvazky by dokázaly snížit náklady až v řádech desítek procent. „Pokud místo čtyř lidí, kteří pracují na 75 procent, protože mají hlavní nápor práce pouze na přelomu měsíce, budeme mít dva lidi na plný úvazek a zbytek práce udělá dočasná výpomoc podle potřeby, tak bude úspora 25 procent nákladů. U takto malého týmu to znamená úsporu přes 300 tisíc Kč za rok,“ říká Jaroslava Rezlerová s tím, že přesnější výpočty se odvíjejí od konkrétní organizace.

Pro tvrdší řešení v podobě rušení míst se podle informací LN zatím rozhodlo jen ministerstvo financí. „Úspory na ministerstvu financí se budou podle předběžného záměru realizovat spíše formou rušení funkčních míst a opatření v oblasti platů,“ říká mluvčí Ondřej Jakob.

***

FIRMY JSOU DÁL

Využíváte zkrácené úvazky?

* David Vaněk, personální ředitel Siemens: „V současnosti tuto možnost využívají zhruba tři procenta zaměstnanců korporace Siemens. Chceme počet částečných úvazků dále zvyšovat. Jde o trend, který se u nás osvědčil.“

* Pavel Roman, mluvčí skupiny Bosch: „Alternativní úvazky jsou nám známy. Vždy ale jde o individuální řešení, většinou na přání zaměstnance, posuzuje se vždy případ od případu.“

* Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank: „Částečné úvazky umožňujeme na těch pozicích, kde to nenaruší chod daného útvaru. Snažíme se podporovat například i práci z domova, maminkám vracejícím se z mateřské dovolené návrat usnadní firemní mateřská škola.“

NĚMECKÝ NÁPAD

* Spolková republika Německo začala od 1. ledna 2009 dotovat zaměstnance, aby pro firmy bylo výhodnější dávat pracovníkům volno než výpověď.

* Opatření, označované jako „Kurzarbeit“, trvá do letošního října. Firma dá méně využívaným zaměstnancům volno, pracují jen poloviční dobu a stát za ně vybere poloviční sociální a zdravotní pojištění. Z platu navíc nejsou odváděny daně.

* Zaměstnanec dostane zhruba osmdesát procent své původní mzdy, přestože pracuje jen polovinu normální pracovní doby. A stát může vykazovat nižší nezaměstnanost.

* Němečtí představitelé tvrdí, že se vyplatí zaměstnance dotovat než následně nezaměstnaným vyplácet dlouhodobě podporu.

Autor: