Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Úředník vyhnal 'Pencovy seznamy' StB z webu

Česko

  19:41
PRAHA - Bývalý disident Stanislav Penc zveřejnil v červenci na webu rozsáhlou počítačovou databázi, kterou si před listopadem 1989 vedla StB. Obsahovala údaje o statisících lidí, o které se zajímala StB – a to z jakéhokoli důvodu. Nyní z internetu zmizela, tedy alespoň na čas.

Stanislav Penc foto: Robert Malecký

Postaral se o to inspektor Úřadu pro ochranu osobních údajů Miloš Šnytr. Ten přitom ale vůbec neřešil věc s Pencem, ale obrátil se na provozovatele serveru, na kterém databáze běžela. V dopise mu sdělil, že porušuje zákon a hrozí mu desetimilionová pokuta. Provozovatel radši databázi v pondělí odpojil.

Podle Pence jde o omezování svobody internetu a kritizuje úřad za to, že se "výhrůžkou provozovateli serveru" pokoutně vyhnul správnímu řízení a znemožnil, aby věc přezkoumal soud. "Vůbec jsem nedostal šanci svůj postup obhájit. O porušení zákona v žádném případě nejde. Provozovatele serveru chápu, samotné věci nerozumí a nejde mu o ni – jde mu o jeho podnikání," namítá Penc.

Inspektor Šnytr se ohání zákonem o ochraně osobních údajů: "Pro mě je směrodatné, že tam jsou zveřejněny osobní informace lidí, kteří k tomu nedali souhlas." Zároveň dodává, že ze "zákona má odpovědnost provozovatel serveru" a on "nemůže půl roku zbytečně šetřit," kdo za zveřejněním databáze stojí. Na námitku, že Penc se ke zveřejnění databáze dávno přihlásil, namítá: "On se mi k tomu teď přizná a pak mi pošle námitky s tím ,já to nedělám‘."

Podle Pence ale Šnytr chyboval, když nevzal v potaz archivní zákon. Ten totiž umožňuje zveřejnění archiválií, které před rokem 1990 zpracovala StB, i bez souhlasu osob, o kterých se v nich píše. A odborníci dávají za pravdu Pencovi. "Archivní zákon má přednost před zákonem o ochraně osobních údajů. Zvláštní zákony mají přednost před obecnými. V tomto ohledu má pravdu pan Penc," tvrdí šéf Archivní správy ministerstva vnitra Vácslav Babička.

Databáze bude podle Pence zase fungovat "během dvou dnů". Rozhodl se totiž sám provozovat vlastní server: "Pan Šnytr mi pak zřejmě pošle dopis, ve kterém mě upozorní, že porušuji zákon. Databázi nestáhnu a počkám, až o mně jeho úřad rozhodne ve správním řízení." Jinou možností je převést databázi na zahraniční server, to ale Penc nechce.

Rozhovor s inspektorem Úřadu pro ochranu osobních údajů Milošem Šnytrem najdete zítra dopoledne na www.lidovky.cz