Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

US Open: Heninová smetla soupeřky z cesty

NEW YORK/PRAHA Rok, který začal osobní i tenisovou krizí, končí jako v pohádce. Belgičanka Justine Heninová vyhrála po French Open druhý letošní grandslamový turnaj: ve finále US Open nedala šanci Rusce Světlaně Kuzněcovové, kterou vyprovodila z kurtu po setech 6:1 a 6:3.

„Tohle vítězství je jedním z nejdůležitějších,“ vydechla po zápase. Heninová ví, o čem mluví. Začátek roku se pro ni totiž změnil v noční můru. Kvůli rozvodu s bývalým manželem Pierrem-Yvesem Hardennem se odhlásila z Australian Open a pak hledala cestu sama k sobě i ke své rodině, s níž se nerozešla v dobrém.

Obojí se podařilo.

„Mít podporu rodiny je pro mě moc důležité,“ prohlásila po vítězném tažení na US Open. „Cítím, že jsem se změnila i já sama. Jsem mnohem otevřenější a přístupnější. Vyrovnaná sama se sebou.“ Vyřadila Serenu i Venus A vrátila se jí i tenisová forma. Na French Open vyhrála, ve Wimbledonu se probojovala do semifinále a na US Open nenašla přemožitelku - stejně jako v roce 2003.

„První vítězství tady?

To je fantastická vzpomínka. Ale tentokrát jsem hrála asi svůj nejlepší tenis vůbec. Ty dva týdny jsem si báječně užila,“ srovnávala oba triumfy.

Její nadvláda nad ostatními tenistkami byla v New Yorku mimořádná.

Na cestě za titulem neztratila pětadvacetiletá

Belgičanka ani set a stala se také první hráčkou historie, která vyhrála grandslamový turnaj, na kterém porazila obě sestry Williamsovy. Martina Hingisová sice vyhrála v roce 2001 nad Venus i nad Serenou na Australian Open, ale ve finále nestačila na Jennifer Capriatiovou. „Předváděla jsem úžasné výkony,“ okomentovala své newyorské tažení Heninová. „Jsem hrdá na to, co jsem tu dokázala. Měla jsem hodně těžký los a chtěla jsem si sama sobě dokázat spoustu věcí,“ dodala drobná tenistka, která sice na US Open nevládla žádné statistické kategorii, ale své soupeřky převyšovala o hlavu.

Po poměněném mečbolu se obrátila do hlediště, kde seděl její dlouholetý kouč Carlos Rodriguez. „První, co udělala, bylo to, že se mi podívala do očí. To byl nejlepší dárek, který mi mohla dát,“ říkal trenér. Jeho svěřenkyně pak dokonce přeskočila bariéry a vydala se za svým koučem do lóže, aby ho objala. „A to byl druhý dárek,“ smál se Rodriguez.

Vítězství na US Open je pro Heninovou sedmým triumfem na grandslamových turnajích. Mezi aktivními hráčkami jich má Venus Williamsová šest a její mladší sestra Serena osm. Heninová ale na rozdíl od nich nikdy nevyhrála Wimbledon. „Má to ale ve svých rukou,“ myslí si Rodriguez. Může vyhrát deset, dvanáct nebo i třin á c t grandslamových turnajů,“ prohlásil.

Ženy - finále: Heninová (1) - Kuzněcovová (4) 6:1, 6:3. Statistika: Esa: 4:1. Dvojchyby: 7:0. Nevynucené chyby: 21:29. Vítězné míče: 25:11. Využité brejkboly: 4/8 -0/6. Celkem získané míče: 70:54. Čas utkání: 1.22 hod.