Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

USA: Rakety budou na lodích

Česko

Američané sice neumístí radar do Česka, plánů na štít se ale nevzdávají

WASHINGTON/PRAHA Zareagovali jsme na měnící se hrozby a vývoj nových technologií. Tak Američané odůvodnili své rozhodnutí nevybudovat v Česku a v Polsku plánovaný protiraketový štít. Obamova administrativa tak smetla ze stolu ambiciózní plán předchozího prezidenta George W. Bushe. Neznamená to však, že protiraketová obrana v Evropě vůbec nebude. Američané totiž podle Baracka Obamy pracují na novém, účinnějším a flexibilnějším systému.

„Spojené státy zaujmou nový přístup k protiraketové obraně, která se lépe vyrovná s hrozbami Íránu,“ prohlásil americký prezident. Jak ho doplnil ministr obrany Robert Gates, riziko střel dlouhého doletu z Íránu už není také velké jako dříve. Naopak se ale prý zvýšila hrozba střel krátkého a středního doletu a právě na tento fakt musí Američané zareagovat.

„Pokročili jsme navíc v technologickém vývoji, a například pokud jde o interceptory, nový systém bude schopen reagovat lépe a rychleji,“ dodal Barack Obama. Jeho američtí spojenci nový plán uvítali. „Je to skvělý plán, velký krok kupředu,“ nechala se slyšet šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Republikáni to ale naopak považují za krok velmi špatný. Obama podle některých z nich podceňuje hrozbu z Íránu, a navíc tímto rozhodnutím zradil své spojence v Evropě.

„Dnešní rozhodnutí administrativy je nebezpečné a krátkozraké,“ citovala agentura AFP republikánského senátora Jona Kyla. Spojené státy jsou tak podle něj „mnohem více zranitelnější, pokud jde o hrozbu odpálení íránských raket dlouhého doletu.“

„Také pro lidi ve východní Evropě to bude hořké zklamání, zároveň ale i varování,“ dodal Kyl. Zdůraznil, že Česká republika a Polsko jsou velkými americkými spojenci - mají vojáky v Iráku a Afghánistánu. „Dnes se administrativa obrátila k těmto spojencům zády,“ dodal.

A co vlastně mají Američané nyní v plánu? Podle ministra obrany Roberta Gatese budou součástí nového systému zejména lodě s protiraketovým systémem Aegis, které se budou pohybovat v oblasti Středozemního a Černého moře. „Chceme, aby tam byly vždycky tři lodě a podle možností tam budeme posílat další,“ upřesnil generál James Cartwright.

Ve stejné oblasti, nejspíš v Turecku, by pak měly být také umístěny senzory a pozemní verze protiraket typu SM-3. Aktivity Íránu by mohly monitorovat i družice či bezpilotní letadla. V druhé fázi tohoto plánu, v roce 2015, by mělo podle Pentagonu dojít k umístění mobilních protiraket i v dalších evropských zemích. A tehdy by do systému mohla být opět zařazena i Česká republika. Podle generála Cartwrighta totiž Česko a Polsko patří mezi „kandidáty na rozmístění prvků SM-3“.

***

Obamův plán

Štít v Evropě První fáze nového plánu počítá s umístěním senzorů a protiraket na lodích ve Středozemním moři a na zemi - v Turecku. V druhé fázi by mohly být umístěny protirakety typu SM-3 i v dalších evropských zemích, například i v ČR.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...