Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

USA se zřejmě rychle zotavují

Česko

PRAHA Americká ekonomika se zřejmě rychle zotavuje z nejhorší recese od třicátých let minulého století. Klíčový index hlavních hospodářských ukazatelů totiž ve Spojených státech i v září posílil, což znamená, že rostl už šestý měsíc v řadě. Podle soukromé společnosti Conference Board posílil v září její index sledující výhled ekonomiky na následují dvě čtvrtletí o jedno procento, což předčilo očekávání analytiků. Index je složen z klíčových ukazatelů, jako je rostoucí cena akcií, nižší cena krátkodobých půjček a menší riziko, že se ekonomika vrátí zpět do recese.

„Je tu oživení a bude silnější, než jsme se domnívali. Uvědomujeme si jistá rizika, která doprovázejí každé oživení, ale vývoj indexu ukazuje, že nehrozí riziko recese s dvojitým dnem,“ tvrdí Jonathan Basile z Credit Suisse v New Yorku.

Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávali, že index společnosti Conference Board stoupne o 0,8 procenta. Rozpětí odpovědí získaných od šedesáti oslovených ekonomů se pohybovalo od 0,3 procenta po 1,1 procenta. Analytici z Conference Board včera také zveřejnili revidovaná data za srpen. Podle prvního odhadu index v srpnu stoupl o 0,6 procenta, ale nová data ukázala, že růst byl o 0,2 procentního bodu nižší.

Za uplynulých šest měsíců se už index zvedl o 11,8 procenta, což je nejvyšší přírůstek od roku 1983. K jeho růstu v září přispělo osm z deseti sledovaných indikátorů. Nejvíce přidal rozdíl v nákladech na krátkodobé a dlouhodobé půjčky, lepší spotřebitelská nálada, nižší počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a vyšší cena akcií. Pokles zaznamenaly jen vydaná stavební povolení a průměrná délka pracovního týdne.

Americká ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí pravděpodobně rostla o 3,2 procenta, když v předchozích čtyřech čtvrtletích zaznamenala pokles. Už počátkem října se na tom shodli analytici oslovení agenturou Bloomberg.

Ve znamení propadu Pražská burza včera stejně jako většina globálních i regionálních akciových burz ztrácela. Hlavní index PX proti středečnímu závěru oslabil o 1,05 procenta na 1151,2 bodu. Největší podíl na tom měly akcie ČEZ a Komerční banky. Akcie ČEZ přišly o bezmála dvě procenta a dostaly se na 883 korun, akcie Komerční banky oslabily o 2,50 procenta na 3621 korunu. O více než dvě procenta na 426 korun klesly také akcie textilky Pegas Nonwovens, rakouská Erste Bank odepsala 0,46 procenta na závěrečných 777,90 koruny. Hlavní příčinou včerejšího poklesu evropských akcií jsou podle Miroslava Adamkoviče z Komerční banky zřejmě výsledky Ericssonu za třetí čtvrtletí. Švédská společnost podle něj zklamala investory, když vykázala pokles tržeb o šest procent, zatímco analytici očekávali růst.

„Akcie Ericssonu ztrácejí více než sedm procent. Kromě technologických titulů klesají také ceny bankovních akcií či těžebních společností, které jsou velmi citlivé na jakákoli data spojovaná s kondicí celé ekonomiky, jako jsou například právě tržby Ericssonu,“ vysvětlil Adamkovič. Těžební NWR na burze v Praze ztratila 0,41 procenta na 173,30 koruny, cenné papíry operátora Telefónica ztratily necelé čtvrt procento na 422 koruny.

Proti proudu se vydaly pouze akcie Unipetrolu a tabákové společnosti Philip Morris ČR. Ty reagovaly růstem o 0,77 procenta na rovných 9000 korun na dobré výsledky mateřské společnosti ve třetím čtvrtletí. Výrobce cigaret s vlajkovou značkou Marlboro, který dominuje i českému trhu, včera oznámil, že ve třetím čtvrtletí dosáhl zisku na akcii ve výši 93 centů a překonal očekávání trhu. Tuzemský Philip Morris čtvrtletní výsledky nezveřejňuje. Akcie Unipetrolu přidaly 0,66 procenta na 138 korun.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....