Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

USA ukážou Parkanové celý protiraketový štít

Česko

WASHINGTON Konkrétní fakta, prezentace a simulace, nikoli jen obecná politická prohlášení. Tak vypadá současná cesta české ministryně obrany Vlasty Parkanové po Spojených státech. Jejím hlavním cílem je totiž seznámit se „na vlastní kůži“ s tím, jak vypadá americký systém protiraketové obrany, jehož součástí se má stát i radar v Brdech. I proto Parkanová ve středu navštívila sídlo Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) ve Washingtonu a jednala zde s jejím šéfem generálem Henrym Oberingem.

„Chceme politikům i veřejnosti ukázat všechno, co můžeme.

Chceme být maximálně otevření,“ uvedl Obering. Parkanová i přítomní novináři proto měli možnost zhlédnout speciální prezentaci, přibližující systém, jehož část by měla stát i v České republice. S těmito informacemi chtějí Američané seznámit i českou veřejnost a pokusit se tak rozptýlit její obavy z radaru.

Štít by měl být namířen proti „darebáckým státům“, jako jsou Írán a Severní Korea. První ze jmenovaných dokonce minulý týden provedl test svých raket středního doletu Šaháb-3. Podle Oberinga nyní Íránci vyvíjejí rakety, které dolétnou až do střední Evropy.

„Domnívám se, že Írán má nyní rakety s doletem dva tisíce kilometrů,“ uvedl americký generál. Odmítl ale potvrdit, zda tyto rakety již byly testovány.

Stará verze raket Šaháb-3 má dolet 1300 kilometrů (800 mil), její nová, vylepšená verze by mohla dosáhnout až 1250 mil, což by znamenalo, že může zasáhnout Řecko, Srbsko, Rumunsku a Bělorusko. „Musíme se toho obávat,“ uvedl Obering. Jak dodal, jestliže bude v České republice umístěn radar, případná střela vyslaná na Evropu bude brzo odhalena a může být plánovanými interceptory v Polsku zničena.

Američané nyní na různých místech testují schopnosti svého protiraketového štítu zneškodnit rakety krátkého, středního i dlouhého doletu. Nemají k dispozici přímo ty typy, které vlastní Írán, ale velmi podobné. „Zásah proti raketám shodným s íránským Šahábem-3 jsme testovali již šestkrát a pokaždé jsme byli úspěšní,“ prohlásil šéf Agentury pro protiraketovou obranu.

Generál Obering si je vědom toho, že s umístěním protiraketového štítu v Brdech musí souhlasit český parlament, a nic tedy není stále jisté. Přesto ale věří v úspěšný průběh schvalování dohody. „Pokud jde o ratifikační proces, jsem optimistický.“ USA podle něj neuvažují nad tím, kde jinde, když ne v Česku, by radar umístily.

Návštěvou washingtonského MDA americká cesta ministryně obrany teprve začala. Včera se totiž Vlasta Parkanová přesunula do samotného centra velení a řízení systému protiraketové obrany USA v hoře Cheyenne v americkém Coloradu. V sobotu ji pak čeká návštěva sila s interceptory na Aljašce.

USA neuvažují nad tím, kde jinde, když ne v Česku, by radar umístily, řekl Obering

O autorovi| Tereza Šupová, zvláštní zpravodajka LN v USA

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!