Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

USA ustupují Rusku, radar nebude

Česko

PRAHA/VARŠAVA Vláda Baracka Obamy je rozhodnuta obětovat protiraketové základny v Polsku a Česku na oltář spolupráce s Ruskem. S tímto tvrzením, které se odvolává na Kongres, americkou generalitu a lobbisty, kteří se snaží projekt prosadit, přišel nejvýznamnější polský deník Gazeta Wyborcza. A zprávu na první straně opatřil palcovým titulkem „Polsko bez základny“. „Signály vyslané generály Pentagonu jsou absolutně jasné – americká vláda v případě protiraketové obrany hledá jiné řešení, než by byly základny v Polsku a v České republice,“ uvádí Riki Ellison, který stojí v čele skupiny lobbistů, jež se snaží ve Washingtonu vybudování základen prosadit.

Deník, který se odvolává na zdroje v americké generalitě i Kongresu, tvrdí, že hlavním důvodem nejsou technické otazníky nad účinností systému protiraketové obrany, ale námluvy s Ruskem. To považuje vybudování amerických základen v Česku a Polsku za nepřátelský akt ze strany USA. „Obamovi lidé jsou toho názoru, že mnoho problémů ve světě se bude lépe řešit ve spolupráci s Moskvou,“ prohlásil Ellison. „Jde o to, co má přednost. Pro mnoho demokratů má přednost odzbrojení – a pro dosažení nové dohody o odzbrojení s Ruskem jsou ochotni obětovat opravdu hodně,“ prohlásil Ellison. „Administrativa Baracka Obamy už několik týdnů sonduje, jak bude Kongres reagovat na zrušení plánů na vybudování základen v Polsku a Česku,“ dodává Ellison.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

Pokud tomu tak opravdu je, padají plány na protiraketovou základnu nejen v Polsku, ale i v Česku. Přitom radar v Brdech měl oproti základně v Polsku, kde měla být umístěna desítka antiraket, výhodu v tom, že by byl k užitku i v případě, že by se USA rozhodly pro mobilní systém. Například umístění antiraket na lodích na moři nebo mobilní systém, s jehož nabídkou přišla před několika dny americká zbrojovka Boeing.

To vše platí pouze do chvíle, než se americká administrativa rozhodne pro generální dohodu o spolupráci s Ruskem. Oficiálně však Američané odmítají nyní cokoli sdělit a odvolávají se na studie, které si o protiraketové obraně nechala Obamova vláda vypracovat a jimiž se bude zabývat na podzim. Druhou podmínkou, jak zmiňuje i Gazeta Wyborcza, zůstává, že Rusko za zrušení plánu na výstavbu základen nabídne odpovídající ústupky.

Autor: