Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA vyzkoušely novou raketu pro vesmírné lety

Česko

MYS CANAVERAL Spojené státy včera poprvé vyzkoušely raketu Ares I, která by měla v budoucnu vynášet do vesmíru kosmickou kabinu Orion nahrazující dosavadní raketoplány při posílání lidí do vesmíru. Start v přímém televizním přenosu vysílal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Testovací nosná raketa s označením Ares I-X byla z vesmírného střediska na Floridě odpálena s více než denním zpožděním. Původně plánovaný start stometrové rakety zhatilo nepříznivé počasí.

Let byl plánován jen na několik minut. Horní část rakety byla pouhou replikou, která se zničí pádem do Atlantiku. Naopak dolní část rakety s přístroji měla dopadnout s pomocí padáků do oceánu a po vylovení má poskytnout informace, jejichž analýza potrvá několik měsíců.

Ares I-X je testovací verze dvoustupňové rakety Ares I, která bude mít za úkol vynášet kosmické lodi Orion do vesmíru jako náhrada za raketoplány. Ty plánuje NASA vyřadit z provozu mezi zářím 2010 a jarem 2011. Rakety Ares a moduly Orion by ale měla mít NASA k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) závislá na ruských plavidlech Sojuz.

Výbor pro vyhodnocování programu amerických vesmírných letů, který zřídil prezident Barack Obama, podle všeho není raketě Ares I příliš nakloněn. Jeho předseda Norman Augustine nedávno prohlásil, že by prý pro NASA byla lepší volbou silnější nosná raketa.

Bez ohledu na to, co se stane v budoucnosti, je test velmi důležitý, protože získané údaje pomohou zhotovit příští nosnou raketu, ujistil Doug Cooke, který v NASA dohlíží na projekt Ares I.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...