Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Úspěšná akce švýcarských pilotů

Česko

REPORTÁŽ

Nad Prahou se včera vznášela anténa žižkovské rozhledny. Pro mnohatunový kolos musela přiletět speciální ruská helikoptéra švýcarské společnosti.

PRAHA Je sychravé pondělní ráno a v ulicích Prahy 3 stojí desítky lidí. Všichni bedlivě sledují zataženou oblohu. Proč? České radiokomunikace totiž naplánovaly Operaci Žižkov, což je krycí název pro výměnu zhruba třiadvacetimetrového systému antén o váze téměř devíti tun.

Přesně v devět hodin ráno přiletěl nad 216 metrů vysoký žižkovský vysílač vrtulník. Výměna analogové antény za digitální začíná.

Těžký vrtulník ruské výroby Kamov Ka-32 „létající jeřáb“ přiletěl pomoci až ze Švýcarska. Umí doslova „viset ve vzduchu“. Jeho dva rotory s výkonem čtyři tisíce koní umožňují zastavit při letu na místě. „Takový stroj v Čechách nemáme. Unese těžké i objemné břemeno. Kamov má navíc vyklenutá boční okna, což posádce umožňuje pohled dolů. A to je pro přesné navádění důležité,“ vysvětlil Jiří Vykydal z Českých radiokomunikací.

Během čtyř minut už první část antény snáší vrtulník na laně k zemi. Pokládá ji na trávník hned vedle věže. Všude se vznáší zvířené listí. „V okolí vysílače je zakázáno parkování automobilů a lidé nesměli vycházet ani otevírat okna,“ řekl LN šéf bezpečnostních opatření Operace Žižkov Jakub Erben.

Po půl hodině už analogová anténa z roku 1990 leží ve třech kusech na zemi. A další hodinu se zdánlivě neděje nic. „Na anténě se v tuto chvíli provádějí nivelizační měření a další operace,“ popisuje tisková mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianová. A vrtulník zatím „odpočívá“ na hřišti Sokola v Riegrových sadech.

A pak přijde druhá část akce, technicky ještě náročnější než ta první: instalace digitální antény. „První půlka tubusu se upevní k věži pomocí naváděcího ocelového jehlanu,“ popisuje Vykydal. „Tubus pro anténu má průměr 1,6 metru. Do něho si vlezou dva muži, aby k němu pak zevnitř upevnili druhou část nové antény,“ dodává Vykydal a skutečně se tak vzápětí stane. Na pátý a poslední přílet helikoptéry s druhou částí antény se čeká přes třicet minut. Před dvanáctou hodinou už „létající jeřáb“ zvedá poslední díl antény.

Atmosféra je napnutá. Pilot však bez zaváhání bravurně navede tubus přímo k rukám techniků na věži. „V obvodu tubusu je asi čtyřicet otvorů pro šrouby. Provizorně jich nyní přišroubují jen pět deset, aby mohl vrtulník rychle odletět,“ říká Jiří Vykydal. Po pár minutách vrtulník své stanoviště nad žižkovským vysílačem definitivně opouští. Ještě dvě hodiny poté se na anténě intenzivně pracuje.

Do plného provozu se anténa dostane během čtrnácti dnů. Celá akce přišla radiokomunikace na desítky milionů korun.

Osádka helikoptéry Kamov před časem vyměnila anténu také na hlavním severočeském vysílači Buková hora.

***

Žižkovská věž ve srovnání s výškovými budovami ve světě

Canadian National Tower (553 m, nejvyšší stavba světa), Toronto, Kanada Canad Kromě technických prostormá už jen vyhlídkovou restauraci na vrcholu. Nejde tedy o dům v běžném slova smyslu, tedy s kancelářemi a byty t Tchaj-pej 101 (508 m), Tchaj-pej, Tchaj-wan Tcha Od oficiálního otevření na konci roku 2004 poskytuje budova Tchaj-pej 101, nazvaná podle svého umístění a počtu pater, o pracovní prostředí pro více než 10 tisíc lidí. prac World Financial Center (460 m), Šanghaj, Čína Stavba 94patrového mrakodrapu přišla na 75 miliard japonských jenů. Nejvyšší patro tvoří prosklený tunel s vyhlídkou, který prochází kruhovým otvorem, dírou ve špici objektu.

Petronas Towers (450 m), Kuala Lumpur, Malajsie Petrona Celá stavba vychází z východní filozofie a má představovat stavb pomyslnou bránu do nekonečna. Tvar půdorysu je odvozen od pomyslno osmicípé hvězdy, do níž autoři vložili osm půlkruhů pro vytvoření h šestnáctistranného tvaru. šestnáctis

Eiffelova věž (300 m), 300 Paříž, Fra Francie Symbolem Paříže je již od roku 1889, zpočátku v však čelila silné kritice Pařížanů. Při optimální viditelnosti lze z vrcholu optimá

Žižkovská věž (216 m), Praha, ČR Byla postavena mezi lety 1985 až 1992.

Petřínská rozhledna (60 m), Praha Stojí v Praze od roku 1891 jako kopie pařížské Eiffelovy věže.

Autor: