Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Ušpiněné hřiště

Česko

KOMENTÁŘ

Velká část volební kampaně probíhá na internetu. A ten nabízí prostor k manipulaci

Antické přísloví o múzách, jež mlčí za války, je možno obměnit. Před volbami mlčí rozum, chce se říci. Do jisté míry tomu tak bylo vždycky, institut volebního guláše má k racionalitě hodně daleko. Nicméně za celou dobu dvaceti let restaurované demokracie jsme nezažili předvolební klání tak dokonale zbavené věcnosti, jak jsme toho svědky teď. Obamův příklad Současný prezident Spojených států prý zvítězil mimo jiné i proto, že jeho lidé včas pochopili význam a dopad internetu. Souvisí to s tektonickými pohyby ve světě médií. Klesá sledovanost televizí, novinám se propadají náklady a roste počet lidí závislých na neustávajícím proudu informací z internetu. Podle módního sloganu „kdo není na Facebooku, není vůbec“ se tudíž na Facebook nastěhovaly i volby.

Je to proces vítaný i znepokojivý.

Nejdříve to, co je na něm vítáno.

Tradiční média a s nimi spojený svět politiky je už svou podstatou uzavřený a elitářský, či elitní, záleží na úhlu pohledu. Média podléhají řádu a hierarchickému řízení. Internet je otevřený a vybízí k aktivitě. Díky němu je možné se o politiku zajímat a také se jí účastnit v daleko větší míře, než tomu bylo kdy předtím. Toto komunikační prostředí podporuje ideu otevřené společnosti a není náhodou, že právě k internetu upírají svoje naděje stoupenci přímé demokracie.

Na druhou stranu je internet anonymní a je možné ho snadno zneužít a manipulovat. Stín pochybnosti padl už na vaječnou intifádu proti Paroubkovi. Nikdo věrohodně nepotvrdil podezření, že za vaječnými útoky stáli exponenti Modrých, pohybující se v bílých audinách. Čerstvá aféra kolem petice Proti lžím Mirka Topolánka má přesnější kontury. Autor petice Adam Cyprich tvrdí, že podnět k jejímu sepsání mu dali lidé napojení na Jaromíra Soukupa, ekonomického guru Demokratické strany zelených, muže, který polepil zemi billboardy Olgy Zubové.

Reklamní expert a navíc multimilionář je snadno představitelný jako iniciátor dalekosáhlé manipulace. Jeho vazbu na petici asi půjde těžko dokázat, je zde jen tvrzení pana Cypricha a ten nejspíš sehraje smutnou roli mladého muže, který naletěl. Ale svůj význam má už sám fakt, že nějaké podezření bylo vysloveno. Budiž varováním, že ne všechno, co vypadá jako spontánní projev, opravdu spontánní je. Rány pod pás Současná kampaň hraje výhradně na city a jejím hlavním prostředkem je populismus. Sociální demokraté přivedli k dokonalosti umění jedním dechem slibovat a špinit a na občanské demokraty je dojemný pohled v jejich snaze své soupeře v populismu dohnat. Už se neslibuje daňová reforma, už se nepředkládá projekt ozdravení financí, už se nehovoří o zdravotnictví a sociálním pojištění. Takzvaně pravicová strana slibuje nové cyklostezky. To na povrchu. Pod hladinou jistě také slídí po slabých místech hlavního rivala.

Budiž ale řečeno, že ani na internetu nejde vyvolat cokoli a jakkoli.

Vždyť i ta petice proti Topolánkovi vznikla na půdě mladistvého rozhořčení proti státním maturitám. Topolánkův toskánský skandál vyvolal nelibost takříkajíc napříč věkovými skupinami a velmi pravděpodobně pan Cyprich by nepotřeboval žádného Soukupa v pozadí, aby Topolánka vyzval k odchodu z politiky. K úderům vedeným na slabá místa pod pasem je třeba mít slabá místa pod pasem, ta jsou primární. Těch ovšem mají hráči na tomto hřišti dost.

Doposud tradiční média moderovala úroveň slušnosti předvolebního zápasu. Ano, nikdy to nebyla naprostá slušnost a o fair play v čistém slova smyslu se asi nedalo mluvit nikdy. Nicméně nějaké mantinely tady byly. Internet, protože je svobodný a nemoderovaný, žádné takové mantinely nemá. Špinavosti typu „zmanipulovaná petice“ budou tedy pokračovat ve stoupající míře, tento vývoj lze předvídat bez rizika.

Horší by bylo, kdyby se špinavosti měly dostat nad verbální úroveň. Můžeme si představit i horší štvanice, než jsou ty slovní. Kámen hozený na Topolánka by měl být v tomto smyslu mementem. Lidská vynalézavost v oboru špinavostí je nevyčerpatelná a tím hůř, když se do tohoto tvůrčího procesu vloží velké peníze. V současné chvíli si nedovedu představit, jak by se internet dal zneužít ještě víc než k zmanipulovaným peticím a šíření urážek a pomluv. Jenže právě v tom je jedna z výrazných vlastností zlovůle: dovede vyprodukovat něco, co si před tím nedovedl nikdo představit.

Internet, protože je svobodný a nemoderovaný, žádné mantinely nemá. Špinavosti typu „zmanipulovaná petice“ budou tedy pokračovat ve stoupající míře, tento vývoj lze předvídat bez rizika.

O autorovi| ONDŘEJ NEFF novinář a spisovatel e-mail: ondrejneff@gmail.com

Autor: