Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Úspěšný boj chlapce, který se cítí jako dívka. Má šanci na statisíce za znásilnění

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ústavní soud (ÚS) dal dítěti s poruchou autistického spektra znovu šanci na vyšší odškodnění za opakované znásilnění, které se odehrálo při hospitalizaci v psychiatrické nemocnici. Pachatel, jeden z hospitalizovaných mladistvých, byl pravomocně odsouzen, podle verdiktu měl oběti zaplatit 150 tisíc korun. Podle stížnosti šlo o nepřiměřeně nízkou sumu nezohledňující okolnosti činu. Případ znovu míří na pražský vrchní soud.
  15:41

ÚS o nálezu informoval v úterý na svém webu. Ve věci rozhodoval podruhé a opět zrušil verdikt Vrchního soudu v Praze.

„Nezletilá stěžovatelka se od dětství neztotožňuje se svým mužským pohlavím, cítí se být dívkou a v běžném životě se jako dívka identifikuje. V roce 2014 u ní byla diagnostikována vývojová vada – porucha autistického spektra. V roce 2018 byla stěžovatelka hospitalizována na chlapeckém oddělení dětské psychiatrie. Po skončení hospitalizace se stěžovatelka svěřila matce, že byla v průběhu hospitalizace opakovaně znásilňována (přinejmenším) jedním spolupacientem,“ uvádí v tiskové zprávě.

Znásilnění se podle soudu odehrálo v roce 2018. Oběti bylo tehdy 12 let. Při hospitalizaci v psychiatrické léčebně bylo dítě umístěno na chlapeckém oddělení a s mladistvými, u kterých bylo zaznamenáno sexuálně nežádoucí chování.

Znásilnění se podle ÚS odehrálo opakovaně. Nález hovoří „přinejmenším“ o jednom pachateli, který byl usvědčen a odsouzen. Kromě povinnosti zaplatit odškodnění soudy pachateli uložily 18 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky.

Místo půl milionu má zatím 150 tisíc

Dítě požadovalo celkem 500 tisíc odškodné. Krajský soud mu nejprve přiřkl 75 000 korun, což následně potvrdil i Vrchní soud v Praze. Ústavní soud verdikt vrchního soudu v roce 2021 po stížnosti zrušil, případ tak vrchní soud musel znovu otevřít. ÚS tehdy uvedl, že suma je „excesivně nízká“, v nálezu zdůraznil, že nelze snižovat odškodnění s argumentací, že oběť není schopná kvůli svému postižení plně chápat zásahy do svých práv.

Není také podle něj správné nutit oběť znovu se domáhat práv v civilním řízení - v podobných případech s mimořádnými okolnostmi je lepší vše vyřešit už v trestním řízení.

Vrchní soud následně rozhodl o dalších 75 000 korunách, kdy se zbytkem nároku (350 000 Kč) stěžovatelku opět odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních. Ústavní soud v úterý tento verdikt také zrušil.

„Vrchní soud opět dostatečně nepřihlédl ke stěžovatelčinu specifickému postavení zvlášť zranitelné oběti a přiznal jí znovu nízkou náhradu nemajetkové újmy. Za nezměněného stavu nerespektoval závazné závěry předchozího nálezu Ústavního soudu, a porušil základní právo stěžovatelky na nedotknutelnost osoby a soukromí, ve spojení s právem na soudní ochranu,“ konstatoval Ústavní soud. Případ tak znovu míří na vrchní soud.

16. prosince 2021

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!