Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ústavní soud očistil chartistu

Česko

PRAHA Evangelický farář a chartista Jan Šimsa si před 30 lety odseděl osm měsíců za to, že se při domovní prohlídce tahal s estébákem o památeční dopis. Podle včerejšího verdiktu Ústavního soudu šlo o politický proces a Šimsa má nárok na rehabilitaci. Nejvyšší soud přitom ještě loni odmítl komunistické rozsudky zrušit.

Podle Ústavního soudu šla StB po Šimsovi cíleně a z dobových dokumentů navíc plyne, že dlouhodobě hledala vhodnou záminku, jak nepohodlného kněze kriminalizovat. „Měl se stát tak či onak předmětem represe ze strany státní moci, a to pro své svědomí a občanské přesvědčení,“ řekla soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová.

Sám Šimsa je s verdiktem spokojený. „Je velmi dobré pro naše soudnictví, že Ústavní soud opravil chybné rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ řekl Šimsa.

A jak se celá událost na konci května 1978 seběhla? K Šimsovým tehdy vtrhla šestice estébáků a zahájila domovní prohlídku. Jeden z nich po chvíli našel dopis, který Šimsovi poslal před smrtí filozof a disident Jan Patočka. Estébák si měl právo dopis jen prohlédnout, ale podle Šimsy se ho rozhodl protiprávně zabavit. To se Šimsovým nelíbilo - dopis byl pro ně památkou.

Nejdřív se o něj tahal estébák se Šimsovým synem, později s ženou. „Ten nejmladší, horlivý, na ni skočil, surově jí zkroutil ruku a dopis vzal. Já jsem v takovém zkratovém jednání přiskočil a dal jsem mu, v hokeji se tomu tak říká, bodyček. Vrazil jsem do něj celým tělem tak, že spadl do postele mezi peřiny,“ popsal před časem incident Šimsa.

U soudu estébák podle Šimsy lhal, když strčení popsal jako „opakovaný úder rukou do obličeje“. Farář kvůli tomu strávil pět měsíců ve vazbě a další tři měsíce ve vězení.

O Šimsovu rehabilitaci požádalo ministerstvo spravedlnosti, které se obrátilo na Nejvyšší soud, aby rozsudky ze 70. let zrušil. Nejvyšší soud to ale loni v červenci odmítl. V práci komunistických soudů totiž žádná pochybení nenašel. Ústavní soud včera tento verdikt neobyčejně tvrdě kritizoval. Nejvyšší soud si totiž podle Wagnerové ulehčil práci a neobstaral si některé důkazy - třeba zprávu Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) o perzekuci evangelíků.

Podle něj StB považovala radikální evangelické kněží za „přežitek kapitalismu“, a už v průběhu 70. let je proto dobovou hantýrkou „rozpracovala“. Na Šimsu se zaměřila hlavně po jeho podpisu Charty 77. „V akci Ideolog mělo být všemi dostupnými prostředky znemožněno v pokračování činnosti Jana Šimsy,“ stojí v dokumentu ÚDV.

Šimsův případ bude nyní znovu řešit Nejvyšší soud. Musí se ovšem řídit názorem Ústavního soudu.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč