1. února 2017 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Zadeha proti prohlídce cely

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Shahrama Abdulaha Zadeha proti prohlídce jeho vazební cely provedené v prosinci 2015. Zadeh chtěl, aby soud zrušil příkaz k prohlídce, zakázal policii, aby pokračovala v porušování jeho práv, a aby mu vyšetřovatelé vrátili zabavené věci.

Ústavní soudci (ÚS) důvod k zásahu nenašli, stížnost odmítli jako zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi.

Zadeh se do vazby dostal v roce 2014 kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků. Z usnesení ÚS plyne, že v únoru 2015 jej policie začala stíhat také pro podezření z vydírání. V policejní výslechové místnosti na Obilním trhu, případně ve vazební věznici, prý nabízel úplatek tlumočníkovi z perštiny.

Prohlídku cely včetně Zadehových osobních věcí povolil Okresní soud ve Znojmě, policie ji provedla 15. prosince 2015, podle Zadeha při tom postupovala nezákonným způsobem.

Advokáti Shahrama Abdullaha Zadeha - Pavel Čapčuch a Tomáš Sokol.
Íránec Shahram Abdullah Zadeh.

Stěžoval si na to, že jeho advokát se na místo dostal až hodinu po zahájení prohlídky. Požadované věci prý chtěl dobrovolně vydat. Příkaz k prohlídce byl prý nedostatečně odůvodněný. „Stěžovateli se zásah do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo,“ konstatoval ÚS.

Daňovými úniky se zabývá Krajský soud v Brně. Kromě Zadeha v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celková škoda údajně činí 2,5 miliardy korun.

Kvůli daňové kauze strávil Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak se dostal na svobodu díky kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci jej ale brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Spolu s ním policie obvinila dalších pět lidí. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz