Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Ústavní soud: Šikana nájemců je trestný čin

Česko

BRNO Ten vzkaz zazněl od Ústavního soudu zřetelně a opakovaně: majitelé domů nesmějí šikanovat obyvatele bytů s regulovaným nájemným tím, že jim přeruší dodávky vody či elektřiny.

Pokud tak činí, činí tak v rozporu se zákonem. A soud jejich jednání má vyhodnotit jako trestný čin.

Naposledy se obdobným případem ústavní soudci zabývali letos v létě. Tehdy zamítli dvě stížnosti Brňana Petra Kolaříka, jenž dostal za přerušování dodávek podmíněné tresty. Stvrdili tak, že muž, který šikanou nájemníků ve svých bytových domech chtěl vypudit ty s regulovaným nájmem, je vinen.

Kolařík vodu a elektřinu odpojil s tím, že nevyhovující technický stav instalací ohrožuje životy a zdraví nájemníků. Na rekonstrukci prý neměl dost peněz kvůli státem určené výši nájemného. Brněnské soudy to ale vidí jako „šikanózní“ postup.

Šikana: jen regulované byty „Jednal přitom vždy svévolně a typicky šikanózním způsobem, když ,v zájmu poškozených‘ postupoval jen v případě bytů s regulovaným nájemným, a nikoli u bytů, kde nájemníci platili neregulované nájemné,“ uvedli ústavní soudci s odvoláním na zjištění obecných soudů.

V kauze, kterou ÚS uzavřel v červenci, dostal Kolařík trest deset měsíců s odkladem na 24 měsíců a pokutu 50 tisíc korun. V srpnu pak soudci odmítli další jeho stížnost, tentokrát proti trestu sedm měsíců vězení s odkladem na 30 měsíců. V druhé stížnosti Kolařík zopakoval obhajobu, podle níž elektřinu odpojil s ohledem na bezpečnost nájemníků. Stěžoval si na „obecně přijímanou preferenci zájmů nájemníků“ a „kriminalizaci pronajímatele“. Soudci jeho argumenty neuznali. Na problémy majitelů domů s regulovanými nájmy nemohou prý doplácet nájemníci.

„Argumentace nevyváženým vztahem mezi vlastníky domů s byty s regulovaným nájemným a nájemci těchto bytů v těchto domech je s ohledem na konkrétní okolnosti daného případu zcela nepřípadná,“ stojí v závěru senátu se zpravodajem Jiřím Nykodýmem.

Kolařík stanul před soudem opakovaně. Loni v květnu Krajský soud v Brně vyhověl žalobě čtveřice nájemníků, kterým majitel domu odpojil přívod vody a elektřiny do jejich bytů. Nájemníci se úspěšně domáhali celkového odškodnění 200 tisíc korun.

Předloni zase Nejvyšší soud potvrdil trest pro majitele domu v Praze, který na více než rok odpojil nájemnici vodovodní přípojku do bytu. Odpojení zdůvodňoval tím, že důchodkyně neměla platnou nájemní smlouvu a v bytě byla závadná elektroinstalace. Dostal za to půl roku nepodmíněně.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...