Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unesení Češi v Libanonu žádali 40 milionů odškodnění. Ústavní soud stížnost zamítl

Česko

  11:21
Tři členové české výpravy, kterou v roce 2015 unesla v Libanonu skupina ozbrojenců, nemají nárok na odškodné, rozhodl Ústavní soud. Od státu žádali satisfakci v celkové výši 40 milionů korun za to, že dle nich české orgány chybovaly a mohly únosu zabránit.

Pro pětici unesených Čechů do Libanonu letěl vládní speciál. (4. 2. 2016) foto:  Petr Topič, MAFRA

Justice však pravomocně rozhodla, že vinu nesou únosci a mezi úředním postupem českých orgánů a tvrzenou újmou neexistuje příčinná souvislost. ÚS stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou, usnesení je dostupné v jeho databázi.

„Podstatou pro stěžovatele nevyhovujícího rozhodnutí obecných soudů se stala skutečnost, že mezi stěžovateli tvrzeným nesprávným úředním postupem organizačních složek státu a tvrzenou újmou ve skutečnosti neexistuje příčinná souvislost. Ústavní soud se s tímto posouzením ztotožňuje,“ stojí ve stručném usnesení.

Žalobu k soudu původně podali čtyři z pěti unesených Čechů - advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, kteří v Libanonu zmizeli v roce 2015. V zajetí byli 199 dní. Se žalobou neuspěli u Obvodního soudu pro Prahu 1, Městského soudu v Praze ani Nejvyššího soudu.

Ústavní stížnost podávali už jen Kofroň, Homsi a Švarc. Tvrdili v ní, že únos v podstatě zapříčinily české zpravodajské služby. Soudy prý neumožnily předložit klíčové důkazy, což prý mělo politický podtext. Požadovali totiž svědecké výslechy politicky angažovaných lidí.

Soudy v kauze také uvedly, že zpravodajské služby sice spadají do výkonné moci, ale „nevykonávají státní správu ve vlastním slova smyslu“. Nepodléhají proto zákonu, na základě kterého je možné žádat od státu odškodnění za nesprávný úřední postup.

Unesení muži tvrdili, že rozvědka měla povědomí o plánované odvetě za zatčení Libanonce Alího Fajáda, o jehož vydání požádaly Česko Spojené státy. Po návratu unesených mužů do vlasti byl Fajád z české vazby propuštěn.

Rozhovor s Janem Švarcem po jeho propuštění (6. února 2016):

6. února 2016

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat