24. června 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústecká hospodářská komora chce na Romy nasadit armádu. Vedení se od ni distancovalo

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Okresní hospodářská komora v Ústí nad Labem se postavila proti romské menšině ve městě. V otevřené výzvě adresované politikům i občanům volá po sčítání romského obyvatelstva, nasazení armády do ulic či zrušení dotací na ubytovny. Centrála hospodářské komory se od takových návrhů distancuje, považuje je za nepřijatelné.

Shromáždění členů hospodářské komory v Ústí nad Labem z počátku června reagovalo na plány, že by ve městě měly vzniknout čtyři nové ubytovny. Okresní pobočka komory obvinila romskou menšinu, že stojí za nízkými cenami nemovitostí v regionu. 

Hrozí katastrofa, tvrdí ústecká komora

„V Ústí nad Labem a jiných městech hrozí demografická katastrofa, která je možná již nevyhnutelná. Je třeba mít odvahu problém popsat a navrhnout řešení. To by měla dělat politická reprezentace, ale… Negativní imigrace nepřizpůsobivých obyvatel či jen sociálně slabých přímo souvisí s emigrací obyvatel z Ústí nad Labem,“ napsala v otevřené výzvě politikům i občanům ústecká hospodářská komora. 

Otevřená výzva Ústecké hospodářské komory politikům i občanům. V ní její...

Ve svém textu se mimo jiné odkazuje například i na vyjádření slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ten vzbudil vlnu odsouzení za kontroverzní výrok, že nadměrný počet Romů ve speciálních školách je způsoben mimo jiné tím, že v jejich rodinách mnohem častěji dochází k incestům. 

„Abychom mohli problém popsat, musíme zjistit jeho důkladný popis, to znamená udělat například kvalifikovaný odhad romské populace v okrese Ústí nad Labem a jinde. Tato činnost nemůže být diskriminační, neboť i sama Evropská unie nás nutí počítat romské děti ve školách. Odhad může provést například městská policie,“ navrhuje komora s tím, že je zapotřebí jednat a nikoli jen nadále kolem „problému opatrně našlapovat“. Inspirací pro řešení by prý mohla být politika britského premiéra Davida Camerona. 

Návrh přináší i radikální řešení. V ulicích by měla policistům pomáhat armáda. „Ihned by se dalo zařídit, aby armáda začala plnit i svoji vnitřní funkci, to znamená pomáhat při policejní službě na ulici. Armáda může začít toto dělat neodkladně a městům by to přineslo velké úspory. Strážní služba ve vyloučených lokalitách by byla ideální praktickou přípravou,“ stojí též ve výzvě, kterou pro server Lidovky.cz už dále komora nekomentovala. 

Okresní hospodářská komora v Ústí nad Labem

Sama sebe prezentuje jako „nejvýznamnější podnikatelskou instituci v regionu“. Jejím úkolem je hlavně poradenská činnost. Reprezentantům podnikatelské sféry poskytuje servis zaměřený na řadu dílčích oblastí nezbytných pro podnikání.

Kvůli textu se na ústeckou komoru ihned obrátilo vedení instituce. Návrhy, které její kolegové navrhují, považuje za nepřijatelné. „Přestože chápeme některé důvody, které mohly představitele ústecké komory vést k tomuto vyjádření, považujeme formu i obsah této výzvy za nevhodný,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Hospodářské komory ČR Karolína Kyselová.

„Naznačovat, že by měla být v Ústí nad Labem nasazena armáda na řešení problémů s vnitřní bezpečností v souvislosti s jednou sociální či etnickou skupinou je pro nás nepřijatelné a pochopitelně nesouhlasíme s jakýmikoliv diskriminačními, rasistickými nebo xenofobními projevy,“ podotkla.

Romea se proti návrhům ohradila

A k věci se kriticky vyjádřila i Romea, nevládní organizace, jejímž cílem je boj proti rasismu. „Vypadá to tak, že OHK, která se charakterizuje jako ‚nejvýznamnější podnikatelská instituce v regionu‘, chce Romy případně další ‚nepřizpůsobivé‘ a ‚sociálně slabé‘ vytlačit do ghett střežených armádou. To už se ovšem příliš neliší od pojetí nacistického Německa,“ uvedl spolek na svých stránkách

skŠárka Kabátová