Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Uštípal dinosaury obtížný hmyz?

Česko

MADRID S novým vysvětlením, proč vyhynuli dinosauři, přišla dvojice amerických vědců. K pádu těchto mohutných tvorů prý mohl výrazným, možná i rozhodujícím způsobem přispět prudký rozvoj drobného hmyzu v poslední etapě vlády dinosaurů na zemi. Teorii přednesli entomologové George a Roberta Poinarovi z Oregonské univerzity - odborníci na hmyz, který byl před miliony let uvězněn a dokonale zakonzervován v jantaru.

Některé takové exempláře hmyzu v sobě mají krev dinosaurů a také mikroorganismy přenášené bodnutím. Vědci například našli patogen vyvolávající leishmaniózu - kožní chorobu, která nyní napadá člověka i plazy a pokud není léčena, může končit smrtí. Narazili také na parazita způsobujícího malárii. V exkrementech sauropodů našli vědci pozůstatky hlístů a prvoků přenášených hmyzem, kteří mohli způsobit úhyn ještěrů prostřednictvím úplavice a jiných zdravotních problémů. Kromě toho v posledním období křídy (asi před 80 miliony let), kdy začínali dinosauři mizet, panovalo na planetě tropické podnebí, což hmyzu svědčilo. Ten zase napomohl šíření rostlin s květy a to na úkor nahosemenných rostlin, kapradin, cykasů či travin, které představovaly základní potravu býložravých dinosaurů. Mohutní tvorové se možná nedokázali přizpůsobit novému jídelníčku.

„Nemůžeme tvrdit, že hmyz a nemoci byly jedinými příčinami vymření dinosaurů, ale na základě našich výzkumů se domníváme, že měly velký podíl jak na něm, tak na změnách v ekologii země,“ řekl George Poinar podle agentury ČTK.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...