Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ÚSTR se distancoval od osvědčení pro Legdana ze skupiny Mstitelé Horákové

Milada Horáková v roce 1946. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milada Horáková v roce 1946. | foto: Reprofoto

PRAHA Rada Ústavu pro studium totalitních režimů se distancovala od ocenění Michala Legdana jako účastníka odboje a odporu proti komunismu. Ministerstvo obrany mu vydalo osvědčení za jeho činnost ve skupině Mstitelé Milady Horákové.

Členové této skupiny, založené v druhé polovině 50. let několika mladíky z obce Lichnov u Frenštátu pod Radhoštěm, přitom řadu let páchali kriminální delikty, zejména vloupání. Jejich aktivita vyvrcholila brutální vraždou osmasedmdesátileté důchodkyně při loupežném přepadení. Rada ÚSTR vyjádřila obavu, že ocenění nezpůsobilým osobám může poškozovat obraz všech, kteří za minulého režimu usilovali o svobodu.

Ocenění s finančním příspěvkem

Ministerstvo vydalo Legdanovi narozeném v roce 1944 osvědčení účastníka odboje koncem letošního února, ke kterému náleží i finanční příspěvek ve výši 100 tisíc korun. V odůvodnění ministerstvo píše, že tím oceňuje jeho činnost ve výše zmíněné skupině. Za ni byl v roce 1962 odsouzen na deset let, propuštěn byl však nakonec po odpykání šesti let z trestu. Na činnosti skupiny se totiž podílel jen okrajově. V jednom případě odvezl Jana Vaňka a dalšího z členů Pavla Kašpárka na místo, kde vyloupili obchod. V červnu 2013 Legdan LN řekl, že nevěděl, oč se jedná, a o vraždě důchodkyně Jany Maralíkové se dozvěděl až u soudu.

Mstitele Milady Horákové toho času vedl Jan Vaněk, který byl zodpovědný za vraždu a mnoho sabotáží, například nejméně padesátkrát zmrazil stoupačky na 4. koksové baterii v Nové huti Klementa Gottwalda, kde pracoval. Jako vůdce skupiny byl v roce 1963 oběšen.

Reakce radních ÚSTR

Klíč k řešení je v rukou ministra obrany. Ten může zahájit správní řízení ve věci odejmutí osvědčení neoprávněně oceněné osobě. Věřím, že Martin Stropnický projeví cit pro věc a nedopustí, aby na oceňování tzv. třetího odboje padl stín,“ uvedla předsedkyně Rady ÚSTR Emilie Benešová.

„Házet vrahy a zloděje společně s disidenty do jednoho pytle je velká rána pro všechny spravedlivě oceněné. Takovéto případy nahlodávají důvěru ve statečné lidi, kteří se nebáli v minulosti pozvednout hlas. Bude-li Ministerstvo obrany k oceňování přistupovat takto ledabyle, nebude možné to označit jinak než jako znásilňování dějin,“ obává se člen Rady Michal Uhl. Uvedený případ je podle něj mimořádně problematický.

My nevíme, jaké to byly nové skutečnosti, které Ministerstvu obrany daly podnět k takové změně stanoviska,“ řekl při jednání radní Zdeněk Bárta. Ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková připomněla, že postup ministerstva vrhá stín nejen na ÚSTR, ale také na Archiv, který pro ministerstvo k agendě o třetím odboji připravuje rešerše.

Zdroj: tisková zpráva ÚSTR

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!