Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Utajené dějiny Sokola

Česko

Knihkupectví jsou plná knih o wehrmachtu, ale dějiny Sokola abys pohledal

DOŠLO NÁM

Když Tyrš před l48 léty zakládal Sokol nemohl tušit, že v roce l948 bude mít Sokol přes milion členů, po XI. sletu bude prakticky zlikvidován a nově se vzchopí k životu až v roce l990. Také nemohl tušit, jak nečekaně obtížné bude v dnešních dnech pro členy téměř dvousettisícové organizace opatření knihy SOKOL – malé dějiny velké myšlenky od Jana Waldaufa z kanadského Toronta.

A především jak obtížné to bude pro tisíce pamětníků – seniorů, kteří již nemají pravidelné styky se Sokolem a pro které je částka přes tisíc korun za tři díly značná položka.

Dosud žádná kniha nezpracovala tak důkladně dějiny sokolského hnutí od založení až do roku 1995. Tisíce sokolů odešlo po roce 1948 do zahraničí a mezi nimi byl i Jan Waldauf, narozený v roce 1929 v Nových Hradech. Jako starosta sokolské kanadské župy, a především jako vzdělavatel Ústředí československého sokolstva v zahraničí měl možnost získat podrobné informace, které po neobyčejně pečlivém zpracování zveřejnil ve 3 dílech.

V prvním díle zpracoval dějiny Sokola do roku 1952, kdy Sokol po úspěšném XI. sletu byl komunistickým režimem zlikvidován. Tento díl vydalo v před třemi lety nakladatelství Atelier IM z Luhačovic a není k sehnání. Marně jsem obcházel pražská knihkupectví, Národní knihovna mi ji zapůjčila jen k četbě ve studovně. Mezitím vydalo nakladatelství Atelier IM druhý a třetí díl sokolských dějin. Poslal jsem maily pražským knihovnám a byl jsem ujištěn, že knihy objednají. Navštívil jsem i větší pražská knihkupectví, která mají často plné regály pamětí členů wehrmachtu i SS, a požádal je o nápravu, což mi bylo všude přislíbeno. Druhý díl knihy pojednává o činnosti sokolstva v zahraničí l952 až l975 a třetí díl do roku l995 se věnuje též obnovenému Sokolu v našich zemích. Na rozdíl od jiných i sokolských publikací kniha nezakrývá, že postoj ČOS (České obce sokolské) k Ústředí československého sokolstva nebyl vždy nejlepší.

Jan Waldauf zveřejňuje nejen tvrdé kritiky na svoji osobu, ale i četné nedostatky, kdy ve špičkových funkcích Sokola pracovali bývalí komunisté a agenti StB, viz vynucenou rezignaci prvního řádně zvoleného starosty ČOS Bořivoje Petráka.

Jsem přesvědčen, že pamětníky kniha neobyčejně zaujme. Obětavou a neobyčejně záslužnou práci Jana Waldaufa ocení spíše naši potomci. Těžko se najde historik, který dokáže zpracovat dlouholetý další boj o navrácení ztracených sokoloven a obnovu Sokola od roku 1995 do dnešních dnů.

O autorovi| JIŘÍ KOZEL, autor je publicista

Autor: