Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Utajované zařízení může dát materiál na dvě bomby

Česko

Íránci před světem tajili výstavbu dalšího komplexu na obohacování uranu. Kolik takových tajemství ještě mají? TEHERÁN/PRAHA Teprve před dvěma týdny vyšlo najevo, že Íránci pracují na obohacování uranu i mimo lokality, o kterých se vědělo a kam byli ochotni pustit inspektory z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Utajovaný provoz leží v horách nedaleko posvátného města Kom. Íránci jej budují v podzemí a přísně jej střeží.

Šéf íránského jaderného programu Ali Akbar Salehí tvrdí, že jde o „poloprůmyslový provoz“ budovaný za účelem obohacování uranu. Důraz přitom klade na slovo „budovaný“, protože fungovat prý začne až „za rok a půl nebo za dva“. To je podle něj i důvod, proč se o provozu dosud nedozvěděl svět ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii. „Až bude hotovo, pozveme klidně inspektory,“ vzkázal světu Salehí.

Obratně se tím vyhnul tomu, aby o provozu prozradil víc – dokud prý není provoz hotový, není potřeba nechat jej zkontrolovat. Podle zpravodajských služeb, díky nimž se o utajované stavbě v horách dozvěděl svět, jde sice o menší komplex, ale je prý pravděpodobné, že právě tam měli Íránci v plánu instalovat centrifugy, které jsou schopny obohacovat uran mnohem účinněji než ty, kterými disponují a které provozují oficiálně. Zmiňované centrifugy jsou schopny vyprodukovat víc než jen palivo pro jaderné elektrárny, o které údajně Íráncům jde. Tak vysoce obohacený uran se dá využít při výrobě nukleárních zbraní.

Podle odhadů se do utajovaného komplexu poblíž Komu vejde nanejvýš 3000 centrifug. To je sice o 5000 méně, než kolik jich je v Natanzu, který monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii, přesto by to prý ročně stačilo k produkci dostatečného množství materiálu potřebného k výrobě až dvou atomových bomb.

George Perkovich, expert na Střední východ z americké Carnegieho nadace si je jistý tím, že Írán buduje stranou přinejmenším ještě jeden další provoz, určený k výrobě nukleárního materiálu. Jen obohatit uran totiž nestačí a jediný známý provoz, kde lze s materiálem pracovat dál, je v Isfahanu – pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Proč byste tajně stavěli jeden provoz kdesi pod horami, kdybyste neměli kde výrobu dotáhnout do konce?“ citovala Perkoviche agentura AP.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád si ale dál vede svou a tvrdí, že jaderný program je mírový. Dokola přitom opakuje, že se proti jaderným zbraním se staví nejvyšší íránští duchovní (jejich lídr Sajjid Alí Chameneí to dokonce uzákonil fatwou), ale i to, že pro něj a všechny Íránce je nukleární zbraň „nehumánní“.

***

Írán a jádro

Pod kontrolou? Írán oficiálně obohacuje uran v Natanzu, kde je v provozu 8000 centrifug. Do areálu mají přístup inspektoři Agentury pro atomovou energii, ale stěžují si na to, že jim Íránci neukazují celý komplex. Pod dohledem by měl být i další provoz v Isfahanu, kde by se obohacený uran mohl dál zpracovat za účelem výroby atomové bomby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!