Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Útěk před pokrytci?

Česko

Německý prezident Köhler překvapivě složil úřad

Náhlá rezignace prezidenta Horsta Köhlera uvedla Němce do podobného zmatku, jaký tu kdysi svým úprkem z vlády způsobil vicepremiér Jan Kalvoda. Spolkového prezidenta se prý dotkla kritika za to, co řekl po návštěvě u německých vojáků v Afghánistánu: že vojenské mise v zahraničí souvisejí i s obhajobou „našich zájmů“. Těmi zájmy myslel Köhler kromě jiného i zájmy německých exportérů a Německa, jehož prosperita právě na světovém obchodu velice závisí.

Němci od včerejška vášnivě diskutují o Köhlerových pravých důvodech: že na svůj úřad prostě nestačil; že už vycítil rozklad křesťanskoliberální koalice v Berlíně; že utekl před nevděčným úkolem agitovat za chystané sociální škrty. I kdyby ta vysvětlení platila všechna dohromady, pořád zůstává důležitá i záminka. Těch se totiž vždycky nabízí víc a výběr záminky má jistou vypovídací hodnotu.

Zahraniční politika a mezinárodní obchod, ta souvislost je v Německu citlivá nejen kvůli špatným vzpomínkám na Hitlera. Dávno před ním se tamní intelektuálové i politici posmívali Británii, jak šikovně obchodovala. Pro Němce-idealisty byli Britové Krämervolk, národ handlířů.

Těmi obchodními šampiony už jsou ovšem dávno Němci, jen se s tím část německých elit nesžila. Je jí zatěžko připustit si například to, že volný obchod přispívá ke všeobecnému blahobytu a významně tak snižuje nebezpečí válek. Na levici, která na Köhlera nasazovala nejvíc, se zájmy obchodu považují za něco proradného - tedy pokud zrovna jde o ideologicky špatný konflikt. Spojenectví s Ruskem vadí o stupeň míň než imperialistická mise v Afghánistánu. Jestlipak toto pokrytectví nebylo pro Köhlera tou poslední kapkou?

Autor: