Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úterní přeháňky mohou vyvolat povodně

Česko

  16:40aktualizováno  21:41
PRAHA - Teplé počasí způsobuje zvedání hladin řek v Česku. O případných povodních, především na menších tocích, rozhodnou podle meteorologů úterní přeháňky. Místy může napršet až 30 milimetrů na metr čtvereční.

ilustrační foto foto: Vondrouš RomanČTK

Hladiny jihočeských řek nadále stoupají, třetí stupeň povodňové aktivity vyhlásila dnes večer
povodňová komise v Českém Krumlově na toku říčky Polečnice. Voda se v Krumlově vylévá na silnice, do domů se zatím nedostala, řekl starosta František Mikeš.  Uvedl, že situaci zatím zvládají pracovníci městských služeb, hasiči, městská policie a místní obyvatelé. Starosta má v plánu v případě potřeby obrátit se i na policii, aby pomohla při řešení dopravní situace v místech, kde voda teče přes cestu, a možná požádá o pomoc i armádu.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí do středy 18:00 povodně v Královéhradeckém, Pardubickém, Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Rozvodnění toků lze očekávat na Vysočině a ve Zlínském, Středočeském a Karlovarském kraji. V ostatních regionech by pak měly být pouze zvýšené hladiny řek.

Žádné větší škody na majetku zatím voda nezpůsobila. Hladina Novohradky bude sice zřejmě ještě stoupat. Obce by ale neměla příliš ohrožovat, kolem koryta jsou ochranné hráze. Ani na jihu Čech zatím voda v obydlených územích nezpůsobila větší škody. Hasiči během dne jen několikrát čerpali vodu ze sklepů a garáží.

Druhý stupeň povodňové aktivity byl dopoledne hlášen na Úslavě, Skalici, Stropnici, Mrlině, Vírovce, Dyji, Svratce, Moravě a Odře. Dnes očekávají meteorologové výraznější vzestupy hladin především na menších a středních tocích. Třetí povodňový stupeň bude v odpoledních či nočních hodinách překročen na Dědině v Mitrově, Mrlině ve Vestci a Dyji v Podhradí a Janově, uvedl ČHMÚ.

Na Labi platí stav bdělosti zatím v Brandýse a během odpoledne jej zřejmě dosáhne řeka i v Mělníku. Odpoledne byl již vyhlášen první povodňový stupeň v chemičce Spolana, která leží v těsné blízkosti Labe pár kilometrů před Mělníkem. "Jak to vypadá, v úterý ráno asi bude druhý stupeň, a sejde se povodňová komise," řekl mluvčí Spolany Jan Martínek. Na zvýšené průtoky Vltavy se připravuje i Praha, magistrát nechal vyklidit náplavky a zavřel protipovodňová vrata do kanálu Čertovka.

V noci na úterý začne na jihu a jihozápadě republiky pršet a v úterý se déšť rozšíří na většinu území. Srážkové úhrny se odhadují na 10 až 25 milimetrů, v Jeseníkách a Beskydech může spadnout kolem 30 milimetrů.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat