Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Utíkali „krysí stezkou“

Česko

Hon na nacisty – Mnoho bývalých prominentů tzv. třetí říše si i 63 let po válce užívá života na svobodě

Na seznamu hledaných nacistů jsou ještě stovky jmen. Azyl našli nejen v Jižní Americe.

PRAHA Aribert Heim měl podobně jako tisíce dalších esesmanů štěstí. Lékař, který v koncentračním táboře v Mauthausenu z dlouhé chvíle mučil vězně, aby vyzkoušel, kolik je člověk schopen snést fyzické bolesti, se po válce sice octl v americkém zajateckém táboře, ale v chaosu, který tehdy vládl, se mu z něj povedlo rychle zmizet.

Nikam neutekl. Nyní – podle nejnovějšího zjištění Centra Simona Wiesenthala – žije v Chile nebo v Argentině. Ale zprvu se usadil přímo v Německu. Byl si snad natolik jistý tím, že ho nebudou stíhat? Nebo prostě vsadil na rčení, že pod svícnem bývá největší tma? Tak či onak, rozhodně nebyl jediný. V Německu zůstala po válce celá řada dalších válečných zločinců. A jen málo z nich se přepočítalo – před soudem stanuli až v pokročilém věku, nebo vůbec.

Pro azyl i do Sýrie Bezprostředně po válce patřily mezi nejhledanější zločince logicky „největší ryby“ v čele s Heinrichem Himmlerem, Martinem Bormannem nebo Adolfem Eichmannem. Hlavouni režimu utíkali houfně na západ, ať už s pomocí nejrůznějších tajných organizací, nebo církve či nic netušících humanitárců z Červeného kříže. Jednou z nejvyužívanějších „cest“ byla takzvaná „krysí stezka“, která vedla přes Řím do Jižní Ameriky a přes kterou z Evropy utíkali Josef Mengele nebo Eichmann.

Kolik jich tehdy z Evropy uteklo a kam přesně, zůstává dodnes hádankou. Podle Paula Manninga, autora životopisu Martina Bormanna, jich jen do Jižní Ameriky odplulo z italských a španělských přístavů kolem deseti tisíc (číslo ovšem zahrnuje i vojáky wehrmachtu, nejen SS). A proč Jižní Amerika? Byla dostatečně daleko od Evropy, a přestože hispánská, v mnoha zemích žila i početná komunita německých usedlíků (např. v Chile, ale i v Argentině nebo v Bolívii). Navíc tam nacisté měli už koncem 30. let dost vlivných sympatizantů (patřil mezi ně i pozdější argentinský prezident Juan Perón).

Řada prominentních nacistů ale po válce volila azyl v arabských zemích, konkrétně v Egyptě nebo v Sýrii. Jedním z nich byl i nejhledanější zločinec ze seznamu Wiesenthalova centra – Alois Brunner. Jeden z klíčových spolupracovníků Adolfa Eichmanna byl přímo zodpovědný za deportaci zhruba 140 tisíc Židů do vyhlazovacích táborů. Po válce utekl do Sýrie, která jej však odmítla vydat.

„Brunner je největší dosud nepotrestaný zločinec, ale pravděpodobnost, že je ještě naživu, je mizivá,“ konstatuje zpráva Wiesenthalova centra.

Heim? Ten porodník?

Aribert Heim si po válce v Německu otevřel lékařskou praxi. Podle dokumentů, které se povedlo získat agentuře AP, se vyhnul stíhání, protože v jeho složkách nebyla ani zmínka o koncentračním táboře Mauthausen.

Zvěrstva, která v Mauthausenu páchal, ale po válce vylíčila celá řada svědků, a tak na něj rakouská vláda v roce 1950 vydala zatykač. Němci souhlasili s tím, že jej vydají, ale následně rakouské straně vzkázali, že jej „nemohou najít“. Paradoxní bylo, že Heim dál vystupoval pod svým pravým jménem (i gynekologickou praxi, kterou si otevřel koncem 50. let v Baden-Badenu, provozoval pod jménem Aribert Heim).

Úřady jej dohledaly až zhruba o deset let později, ale Heim byl včas varován a zmizel.

Nadcházející týdny ukážou, zda bude na základě nejnovějších zjištění Centra Simona Wiesenthala konečně – po desítkách let na útěku – dopaden. Kromě Heima pracovníci centra dosud „jdou“ po dalších stovkách nacistických zločinců.

***

Deset nejhledanějších nacistů podle Centra Simona Wiesenthala

Aribert Heim věk: 93 let pobyt: zřejmě Chile zločiny: v koncentračním táboře Mauthausen, kde působil jako lékař, měl zavraždit stovky lidí

John Demjanjuk věk: 88 let pobyt: USA zločiny: jako dozorce v Treblince se měl podílet na vraždách Židů

Sándor Kepiro věk: 96 let pobyt: Maďarsko zločiny: obviněn ze zabití více než tisícovky civilistů v Srbsku

Milivoj Ašner věk: 95 let pobyt: Rakousko zločiny: podíl na perzekucích a deportacích stovek Srbů, Židů a Romů

Sören Kam věk: 86 let pobyt: Německo zločiny: bývalý člen SS je hledaný za vraždu novináře

Heinrich Boere věk: 86 let pobyt: Německo zločiny: obviněn z vraždy tří nizozemských civilistů

Károly Zentai věk: 86 let pobyt: Austrálie zločiny: obviněn, že zabil židovského mladíka, protože neměl žlutou hvězdu

Michail Gorškov věk: 84 let pobyt: Estonsko zločiny: údajně se podílel na zabíjení Židů

Algimantas Dailide věk: 87 let pobyt: Německo zločiny: spolupracoval s nacisty, podílel se na pronásledování Židů

Harry Männil věk: 88 let pobyt: Venezuela zločiny: obviněn ze zabití stovek Židů

Tři zločinci, tři osudy...

Úředník Adolf Eichmann (1906-1962) Hlavní vykonavatel nacistického plánu na tzv. konečné řešení židovské otázky byl v roce 1960 izraelskou tajnou službou vypátrán v Argentině a unesen do Jeruzaléma. Zde byl při soudním líčení odsouzen k smrti a oběšen. Lékař Josef Mengele (1911-1979) Autor nelidských experimentů na vězních koncentračního tábora - zvláště na dvojčatech, žil od roku 1956 nerušeně v Jižní Americe pod svým pravým jménem. Ač byl léta na seznamu hledaných osob, zemřel na svobodě při koupání v moři na infarkt. Vyšetřovatel Klaus Barbie (1913-1991) Brutální šéf lyonského gestapa, známý také jako „řezník z Lyonu“, byl zodpovědný za deportaci židovských dětí do Osvětimi. Na jeho kontě je také umučení vedoucího francouzského odboje Jeana Moulina. Barbie po válce s pomocí americké rozvědky emigroval do Bolívie, odkud byl v roce 1983 vydán zpět do Francie. V roce 1987 byl odsouzen k doživotí, zemřel ve vězení o čtyři roky později.

Autor: