Radikální proměnu původní vládní předlohy řídil poslanec Jan Bureš (ODS). Tvrdí, že mu šlo o to, aby Čechům nestouply příliš náklady na teplo. „Uchránil jsem čtyři miliony lidí od razantního zdražení,“ pyšní se Bureš.
Poslanci, kteří ve sněmovně hlasovali pro návrh, tvrdí, že poplatky za nečistoty prý stejně v budoucnu ztratí smysl, protože od roku 2016 bude platit nová ekologická směrnice Evropské unie. „Čekáme, že tohle donutí firmy snižovat emise,“ předkládá alibi komunistka Kateřina Konečná. Mimochodem, právě KSČM jako jediná partaj zvedla unisono ruku pro Burešův návrh.
Zákonodárci si také hodně slibují od změny v přidělování emisních povolenek. Jejich počet má klesnout, a proto by se cena z dnešních osmi eur za jednu mohla zvýšit až na patnáct eur.
Motivace bude chybět
Evropská směrnice skutečně upravuje množství vypouštěných škodlivin, ale nevztahuje se na všechny producenty. Navíc unijní plán zatím neprojednali čeští poslanci ani senátoři. „Poplatky měly motivovat ty firmy, na které se směrnice nevztahují,“ reaguje Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
A fungovat mohly klidně i v součinnosti s plánem EU. Kdyby totiž firmy dodržovaly nejen hodnoty dané Evropskou unií, ale šly ještě níže, na poplatcích za vypouštěné škodliviny by do českého rozpočtu odváděly méně peněz.
Kteří poslanci hlasovali pro návrh?
|
Původní plán ministerstva životního prostředí přitom počítal, že poplatky za vypouštěné škodliviny by se měly rapidně zvyšovat. Do roku 2021 až na 3,5násobek dnešní hodnoty a pak by následovalo z roku na rok ještě dvojnásobné zdražení.
Sněmovna ale na něco takového nehodlala přistoupit. Hospodářský výbor dokonce přišel s návrhem, aby znečišťovatelé přestali platit všechny poplatky už v roce 2015. Jan Bureš proto podle svých slov musel přijít s kompromisním plánem.
ČTĚTE TAKÉ: |
A do původní myšlenky ministerstva životního prostředí se nakonec pustila i Kateřina Konečná: „Velmi mi vadí, že na podniky vyvíjíme takový tlak, i když se na zhoršeném ovzduší podílejí jen ze třetiny. Proč nejsme tak tvrdí i na domácnosti, které mají na špatném vzduchu úplně stejný podíl?“
Tím se dostala do sporu s ekology, kteří vládě vyčítají pravý opak. Tedy že se kvůli lokálním znečišťovatelům, kteří sice v některých oblastech život komplikují, přestala zaměřovat na podniky – mnohem větší znečišťovatele ovzduší.