Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Útočištěm junty je Město králů

Česko

Krize v Barmě - vojáci vytlačili demonstranty z ulic, do země přijel zvláštní emisar OSN

NEIPYIJTO/PRAHA Zatímco ve městě Rangúnu barmská armáda střílela do lidí či je brutálně bila, generálové vojenské vládní junty si v klidné metropoli Neipyijto, která v noci osvětlena připomíná zábavní park, dopřávali svého přepychu. Generálové sem před necelými dvěma roky přesunuli hlavní město, kterým byl dříve právě Rangún. Zdá se, že to byl od junty dobrý tah. Do těžce přístupného Neipyijta (od Rangúnu vzdáleného 460 kilometrů) obklopeného mohutnou džunglí se jen tak lidé nedostanou, generálové tak nynějším davům protestujících nemusí čelit na vlastní kůži. Protesty Barmánců mohou (a také to dělají) označovat za pouhou rebelii několika „teroristů či agentů západních mocností“.

Experti se nyní ptají po důvodech, které již tak dost tajnůstkářské generály vedly k tomu, aby začali budovat zcela nové hlavní město a postupně sem stěhovali všechny vládní instituce včetně parlamentu, který ale v realitě barmské diktatury zůstával prázdný i v Rangúnu. Jen stěhování stálo stovky milionů dolarů. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu přesun vyšel Barmu (dnes jednu z nejchudších zemí jihovýchodní Asie) ročně na téměř 250 milionů dolarů.

Další stovky milionů musely být přitom utraceny za vybudování zdejší osmiproudé dálnice, obřích bulvárů či nových budov v pastelových barvách. Junta ale zřejmě ušetřila na pracovní síle. Podle organizací sledujících dodržování lidských práv generálové na tyto megalomanské projekty použili zotročené vesničany, kteří město doslova postavili holýma rukama.

Jaké důvody tedy generály vedly k tomu, aby se stáhli do středu země? Experti nejčastěji uvádějí tři motivy. Jedním z nich je pověrčivost nejvyššího vůdce v juntě generála Than Šweje. Tomu prý nápad k přesunu hlavního města vnukly astrologické předpovědi. Dále se hovoří o strachu vůdců z případného vojenského úderu ze strany Spojených států. Faktem je, že Rangún se svou polohou blízko Andamanského moře byl k takové invazi daleko vhodnější než Neipyijto ztracené v tropické buši. Mnozí odborníci ale také odkazují na marnivost a nadřazenost generálů. Ti se měli do města, jež v překladu znamená „Královské město“ nebo také „Vznešené sídlo“, přestěhovat kvůli své představě o „vyvolenosti“. Ostatně hlavní města v historii přesouvala řada zde vládnoucích dynastií. Z posledního vývoje se zdá, že si ta současná vojenská své „božské postavení“ udrží i po nynějších masových protestech proti její krutovládě.

Mapa

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!