Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útok na tým Toga: střílelo se i na Adebayora

Česko

LUANDA, Angola Fotbalový Pohár národů začíná až zítra, ale v Angole už pořadatelé řeší vážný problém, který ohrožuje konání afrického šampionátu.

Na fotbalisty Toga včera střílel během cesty na turnaj neznámý útočník ze samopalu. Řidič autobusu byl usmrcen a minimálně pět členů týmu je postřeleno. K útoku došlo v angolském okrese Cabinda, kudy tožský výběr cestoval ze soustředění v Kongu.

Podle prvních informací šlo o loupežné přepadení. Angolský ministr bez portfeje Antonio Bento Bembe později označil útok za teroristický čin. K útoku se přihlásila separatistická skupina FLEC bojující za osamostatnění části Angoly, kde se incident odehrál.

Podle agentury AP jsou mezi zraněnými brankář Obilale Kossi a obránce Serge Akakpo, který dostal dva zásahy a utrpěl velkou ztrátu krve, ale je mimo ohrožení života. Zraněni byli i dva týmoví lékaři a novinář. „Ten chlap byl po zuby ozbrojený a střílel na nás jak na psy. Dvacet minut jsme byli skrčení pod sedadly a báli se o život,“ prohlásil tožský reprezentant Thomas Dossevi.

Pošlete hráče zpět, volají anglické kluby V napadeném autobuse jela i největší tožská hvězda Emmanuel Adebayor. Kanonýr Manchesteru City však podle BBC vyvázl bez zranění. „I když byl celou událostí velmi otřesen,“ podotkli představitelé klubu. K zástupcům Manchesteru City se připojil Portsmouth a společně požadují, aby se jeho hráči vrátili zpátky do Evropy, pokud není možné zajistit jejich bezpečnost.

Togo na turnaji patří do skupiny B spolu s Pobřežím slonoviny, Burkinou Faso a Ghanou, s níž by mělo v pondělí hrát svůj první zápas. Po včerejších událostech to ale není příliš pravděpodobné. Záložník Alaixys Romao přiznal, že hráči by se turnaje nejradši vůbec nezúčastnili. „Je pravda, že nikomu se teď hrát nechce.“ Podle organizátorů se incident šampionátu nedotkne a turnaj začne podle plánu.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...