Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Jako v apokalypse“. Policie popsala vraždu mladíka z Losin, zemřel i útočník

Česko

  14:45aktualizováno  14:56
Krajští kriminalisté zveřejnili podrobnosti o vražedném útoku, který se odehrál v pátek ve Velkých Losinách na Šumpersku. Podle vyšetřovatelů tam osmnáctiletý mladík ubodal svého o rok mladšího kamaráda. Policii se odmítal vzdát, při zákroku byl postřelen. V nemocnici zranění podlehl.

„V pátek 28. října v noci jsme přijali na tísňovou linku 158 oznámení, že se v bytovém domě v obci Velké Losiny ozývá křik,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Někdo ze sousedů oznámil, že na chodbě bytového domu se hádají a možná i perou opilci. Situace však byla mnohem horší.

Na místo vyrazila policejní hlídka, která v chodbě domu spatřila mladíka útočícího s nožem a tyčí v ruce na muže, který ležel na zemi.

„Když se policejní hlídka dostala do domu, tak zjistila, že se ocitla v apokalyptické situaci. Vnitřek domu byl pokryt krví,“ uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Jan Lisický.

Agresor podle něj nereagoval na opakované výzvy, aby svého jednání zanechal a nakonec zaútočil na policisty. Ti se prý nejprve snažili útok odrazit bez použití střelné zbraně, aby například odražená střela na chodbě nezranila někoho dalšího.

„V domě navíc v krátkých intervalech zhasínalo světlo s čidlem. Vzhledem k zuřivosti útoku policisté nakonec vystřelili, pachatele zasáhli do ruky. Útočník nicméně vypadal, že necítí bolest, a dál se vrhal na hlídku. Následně přišel další výstřel do druhé ruky,“ popsal Lisický.

I pak podle něj mělo pět policistů co dělat, aby osmnáctiletého útočníka zpacifikovali.

Policisté poskytli oběma zraněným první pomoc a přivolali záchrannou službu. „Lékař na místě konstatoval smrt sedmnáctiletého napadeného chlapce. O rok starší útočník byl transportován do nemocnice, přes veškerou poskytnutou péči však zemřel,“ doplnila policejní mluvčí.

Dva nože zlomil, pak vzal tyč od smetáku

Přesnou příčinu úmrtí útočníka i oběti a také to, zda mladíci byli pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky, určí nařízené soudní pitvy. Kriminalisté zatím vědí, že obětí je sedmnáctiletý mladík, který přišel ke svému o rok staršímu známému na návštěvu.

Útočník zasadil oběti minimálně padesát bodných ran do obličeje, hlavy, hrudníku, zad i nohou. Použil dva nože, které oba zlomil, následně sáhl po zlomené tyči od smetáku.

„Smrt byla neodvratitelná. Šlo o zběsilý, neustávající, divoký útok,“ řekl šéf krajské kriminálky.

Na místě činu kriminalisté zajistili lysohlávky. „Čeká nás teď hodně práce, protože je nutné dopátrat bližší okolnosti a motiv, proč se něco tak otřesného vůbec odehrálo,“ řekl Lisický. Postup zasahujících policistů, kteří na pachatele dvakrát vystřelili, podle něj zřejmě prošetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Kriminalisté už zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vražda. Vzhledem ke smrti útočníka bude případ zřejmě odložen.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!