3. dubna 2017 11:08, aktualizováno  12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým mluvčím BIS je Ladislav Šticha. Už deset let přesluhuji, říká k odchodu Šubert

Bývalý mluvčí České televize Ladislav Šticha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý mluvčí České televize Ladislav Šticha | foto: facebook.com

PRAHA Bezpečnostní informační služba (BIS) má od začátku dubna nového tiskového mluvčího. Jana Šuberta u zpravodajské služby vystřídal bývalý mluvčí České televize a ministerstva obrany Ladislav Šticha.„Já už deset let přesluhuji. Slíbil jsem bývalému řediteli Langovi, že s ním v BIS zůstanu a po příchodu nového ředitele jsem se rozhodlo odejít do výslužby,“ potvrdil Šubert svůj odchod serveru Lidovky.cz. V mediální sféře neplánuje pokračovat.

Ladislav Šticha byl od listopadu 2004 prvním tiskovým mluvčím Vojenského zpravodajství. Do té doby zastával stejné místo na ministerstvu obrany. V minulosti byl také zpravodajem České televize i televize Nova. Loni v květnu nastoupil jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, kde ale skončil po odvolání Svatopluka Němečka (ČSSD) na konci listopadu.

Před listopadem 1989 se Šubert věnoval vědecko-technické publicistice, pracoval pro televizní klub mladých, pro rozhlasový Meteor a pro Zemědělské noviny. Na začátku 90. let psal pro Lidové noviny o bezpečnostní problematice. Po revoluci ho bývalý ministr vnitra Jan Ruml přemluvil k výkonu pozice mluvčího. Byl tak podle svých slov prvním novinářem, který přešel na druhou stranu.

Tiskový mluvčí BIS Jan Šubert.

Bývalý tiskový mluvčí BIS Jan Šubert.

Po odchodu ministra Rumla za první vlády Václava Klause v roce 1992 se naskytla příležitost stát se mluvčím BIS, kde následně setrval dlouhých devatenáct let.

Média dle svých slov nevnímal jako nepřítele, ale partnera. V některý situacích vzhledem k výkonu služby prý nemohl poskytnout informace v plném rozsahu, na dotazy se však snažil odpovídat vždy a spolupráci s médii vždy považoval za příjemnou.

BIS je tajnou službou, která působí na území Česka. Jejím cílem je předvídat a eliminovat nejzávažnější rizika ohrožující stát. Zjištěné informace předává prezidentovi, vládě, státním a policejním orgánům. BIS je apolitická a nemá represivní pravomoc - nemůže zadržet, zatýkat ani vyslýchat. Ředitelem je od loňského roku dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka. Ve funkci nahradil Jiřího Langa, který tajné službě velel 13 let.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.