Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už je to oficiální. Statistici uznají rytířský řád Jedi jako náboženství

Česko

  11:18
PRAHA - Český statistický úřad sečte při sčítání lidu i ty, kteří do kolonky náboženství uvedou hnutí Jedi. Dostanou přitom samostatný kód, podobně jako jiné církve. Statistici tak reagují na aktivity lidí, kteří již dopředu deklarují, že se k hnutí přihlásí.

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi. foto: Reprofoto

Jedi je původně fiktivní organizace, náboženský rytířský řád z filmové ságy Hvězdné války. V současnosti ovšem mnoho lidí vnímá Jedi jako reálné náboženství a má několik set tisíc registrovaných příznivců.

ČTĚTE TAKÉ:

Na českém Facebooku je v současnosti velmi silná skupina "Na sčítání lidu 2011 napíšu do svého náboženského vyznání víru Jedi". Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal kvůli tomu musel dokonce svolat mimořádné jednání. "K této akci se už přihlásilo 14 200 lidí, a jelikož jde o velmi silný fenomén, který se objevil i při sčítání lidu v jiných zemích, musíme na něj reagovat," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Kubala k jednání.

Jeho výsledkem je, že Český statistický úřad zpracuje výsledky za všechny oficiálně registrované církve a také za náboženství, u kterých předpokládá, že se k nim přihlásí větší množství lidí. "Jediové to už splňují, takže budeme připraveni této víře při zpracování výsledků sčítání lidu přidělit samostatný kód a následně poskytnout veřejnosti informace o tom, jakou mají Jediové v ČR věkovou a pohlavní strukturu, kde se vyskytují v rámci republiky nejčastěji, jakou mají úroveň vzdělání, k jaké národnosti se nejčastěji hlásí či jaké mají zpravidla postavení v zaměstnání," uvedl Kubala.

ČTĚTE TAKÉ:

Češi, kteří se k hnutí přihlásí, mají na co navazovat. Podle stránek britského statistického úřadu se v Anglii a ve Walesu přihlásilo k Jedi přes 390 tisíc lidí. Podle některých zdrojů se tací našli i v Austrálii, kde jich bylo více než 70 tisíc, a v Kanadě. Zde se "našlo" 21 tisíc jediů.

Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Koná se každých deset let. Následující sčítání je připravováno na březen 2011. Rozhodným okamžikem bude půlnoc z 25. na 26. března 2011.

Autor: