Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Už narození bude něco stát

Česko

Dítě platí u lékaře stejné poplatky jako dospělý. Ani inkubátor není výjimkou.

PRAHA O děti sváděli politici při jednáních o zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví nejúpornější boje. Výsledkem tahanic je, že jakmile vystrčí novorozenec hlavu na svět, je ihned „zpoplatněn“.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přitom v původním návrhu plánoval, že do tří let věku by byly děti od všech poplatků plošně zproštěny. Do věci se ale vložili někteří poslanci, především lidovec Ludvík Hovorka. Ten nejprve trval na osvobození všech nezletilých do 18 let, poté ustoupil na 15 let. Ministr však nehodlal jít dál než na hranici předškolního věku 6 let.

Definitivní podoba zákona překvapila všechny: žádný plošný pardon pro děti se nekoná. Až na přesně definované výjimky platí všichni, a to od narození. Vláda tvrdí, že tyto náklady budou vykompenzovány slevami v daních.

V praxi to tedy například znamená, že jakmile se dítě narodí, zaplatí rodina za jeho pobyt v porodnici 60 korun denně (první den a den propuštění se počítají jako jeden), stejně jako jeho matka. Poplatek za „hotelové služby“ musí rodiče zaplatit i tehdy, je-li novorozenec umístěn do inkubátoru.

„Každá rodina dostane na dítě v prvním roce života 140 tisíc korun. Den provozu inkubátoru stojí 20 tisíc korun, poplatek činí jenom 60 korun,“ argumentuje ministerstvo ve své příručce pro pacienty. Na děti se vztahují jen dvě výjimky. První se týká klientů dětských domovů nebo školských zařízení pro výkon ústavní či ochranné výchovy. Ti neplatí u lékaře vůbec, a to ani za pobyt v nemocnici.

Druhou skupinou jsou chronicky nemocné děti starší jednoho roku zařazené do tzv. dispenzární péče. Seznam nemocí, které sem spadají, i četnost bezplatných kontrol u lékaře stanovuje vyhláška ministerstva. Jde třeba o onemocnění lymeskou boreliózou, virové hepatitidy, dětskou mozkovou obrnu, leukémii a další nádorová onemocnění, epilepsii či o potíže související s vrozenými vadami. Patří sem však i děti s psychickými problémy – ať už způsobenými nějakou duševní nemocí, nebo týráním, sexuálním zneužíváním či psychickým stavem rodičů. V tomto případě se ale zproštění z poplatků vztahuje jen na návštěvy lékaře přímo související s nemocí, pro kterou je dítě dispenzarizováno. A to ještě jen u praktického lékaře, u nějž je zaregistrováno, nebo u specialisty, jemuž pediatr svěřil malého pacienta do odborné péče.

Pokud dispenzarizované dítě přijde do ordinace s jiným zdravotním problémem či se obrátí na jiného lékaře, rodiče 30 korun za ošetření zaplatí. Stejně tak budou muset zaplatit 60 korun za den pobytu v nemocnici (a dalších 60, budou-li chtít zůstat s ním), a to i tehdy, je-li dítě hospitalizováno kvůli své chronické nemoci. Osvobození se nevztahuje ani na poplatky za recepty.

„Chceme tím zohlednit fakt, takové dítě musí častěji, než je běžné, chodit na prohlídky k lékaři. Když je ale tak vážně nemocné, že musí být hospitalizováno v nemocnic, je to samozřejmě smutné, ale rodina s ním v tu chvíli nemá žádné jiné výdaje než oněch 60 korun na den pobytu. Zbytek společnosti ovšem tato léčba stojí třeba padesát šedesát tisíc korun denně,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Prevenci upravuje vyhláška Rodiče neplatí ani za preventivní prohlídky svých potomků. Systém preventivních prohlídek je rovněž jasně stanoven vyhláškou ministerstva. Pro děti platí, že v prvém roce života mají nárok na devět prohlídek (z toho nejméně šest má absolvovat během prvních šesti měsíců). Další prohlídky jsou v 18 měsících a ve třech letech a pak vždy ve dvouletém intervalu. Mezi preventivní prohlídky kojenců se počítá i vyšetření kyčlí. Ani za ně tedy rodiče platit nebudou.

Bez regulačního poplatku v rámci prevence jsou i všechna očkování. Jak ta, která jsou bezplatná, nařízená zákonem, tak i nepovinná, na která alespoň částečně přispívají zdravotní pojišťovny. Poplatek rodiče nezaplatí ani tehdy, pokud zaplatí očkování celé sami.

***

Děti a poplatky u lékaře

Vůbec neplatí děti které jsou umístěny do dětských domovů a školských zařízení ústavní nebo ochranné výchovy rodičů, u nichž úřady konstatovaly, že jsou ve hmotné nouzi Částečně neplatí děti které jsou vážně nemocné, zařazené do programu dispenzární péče (chronické nemoci vyjmenované vyhláškou), pokud jejich ošetření souvisí s nemocí, kvůli které jsou dispenzarizovány, pokud jsou ošetřovány svým registrujícím lékařem nebo jím pověřeným specialistou (na poplatky za recepty a za hospitalizaci se dispenzarizační výjimka nevztahuje) Preventivní prohlídka dítěte je zdarma slouží ke zjištění údajů nutných pro posouzení zdravotního stavu a zdravotních rizik dítěte včetně podrobného klinického a případně laboratorního vyšetření dítě má absolvovat devět prohlídek v prvním roce života (z toho minimálně šest v prvním půlroce včetně vyšetření kyčelních kloubů), dále pak po jedné v 18 měsících, ve třech letech a pak ve dvouletém intervalu za preventivní úkony, které nejsou zpoplatněny 30 korunami regulačního poplatku, se považují i všechna očkování

RECEPT NA REFORMU Manuál LN pro pacienty

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...