Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

V Brazílii našli neznámý kmen

Česko

Na zemi stále ještě žijí indiánské kmeny, které doposud nebyly v kontaktu s civilizací. Podaří se je ochránit před negativními vlivy současné společnosti?

SAO PAULO / PRAHA Letecké snímky a krátké video ukazují příslušníky kmene Moxatetéu v indiánské rezervaci Yanomami Park v Amazonii. O existenci tohoto kmene přitom nikdo neměl tušení. Informaci o jeho objevení zveřejnila na svých stránkách brazilská organizace Funai. Tato nadace, zřizovaná vládou, mapuje situaci indiánů v zemi. „V amazonském pralese jsou stále ještě oblasti, které se zdají být prázdné, ale jak jsme zjistili, i zde žijí indiánské komunity zcela uzavřeným životem. Domnívám se, že můžeme objevit ještě dalších patnáct podobných kmenů. Přesná čísla však dosud neznáme. Podobně jako například v Nové Papui i u nás je těžké kmeny najít kvůli členitému terénu,“ citoval britský list The Independent Josého Carlose Meirellese z nadace Funai.

Jaký vliv mohou mít setkání civilizace s těmito kmeny, vysvětluje terénní antropolog a etnobotanik Mnislav Zelený-Atapana, který v této oblasti vedl výzkum. „Nejsou na taková setkání připraveni a propadají lákadlům podobně jako děti.“ Podle názoru českého odborníka nikdy v minulosti nedošlo k tak masivnímu ovlivňování, jaké hrozí nyní. Během předchozích staletí jim nikdo neukazoval pohyblivé obrázky v televizi, mobilní telefon... A protože takové setkání s moderní technikou nezažili, nejsou na něj připraveni. „To je, jako kdyby tady teď přistáli mimozemšťané, taky nevíme, co všechno nám nabídnou. Indiáni tedy budou vyvedeni z míry a snadno propadnou našim lákadlům. Jsou to také jenom lidé, i když se silnými vazbami ke svým mýtům. Ale ty jim na novou situaci nedávají odpověď, protože s ní nepočítaly. Lze tedy očekávat velmi rychlé narušení jejich identity. Jak můžou reagovat lidé, jejichž předkové žili po tisíce let v pralese, a najednou se v jejich osadě objeví něco zcela nového? Kdyby to přicházelo postupně, stačí se přizpůsobit,“ sdělil LN Zelený-Atapana.

A co považuje za první signál blízkého zániku kultury přírodních národů? „Pravý indián má jen to, co potřebuje, a víc nechce. K životu mu stačí nůž, mačeta, luk, pár šípů, jednoduché obydlí, hamaka (houpací síť – pozn. red.) a to je všechno. Jakmile se začne zajímat o majetek, je to začátek konce jeho kultury.“

O to, aby se indiáni nedostali do bezprostředního ohrožení, se stará právě organizace Funai, která vznikla v roce 1910. Jejím hlavním cílem je uchránit indiánské kmeny před tím, aby do této oblasti pronikaly vnější vlivy, a zároveň se snaží mapovat aktuální situaci indiánských kmenů na území brazilských deštných pralesů.

Velký problém nastal například v druhé polovině minulého století, kdy do Yanomami Parku přijížděly skupiny ilegálních zlatokopů. Funai zjistilo, že jeden podobně „nedotčený“ kmen téměř vyhynul právě kvůli nemocem, které sem zavlekly zlatokopové. Zástupci Funai hovořili s příslušníky kmene a dozvěděli se od nich nejen to, jak si představují vznik světa, ale také to, co očekávají od setkání s „bílým mužem“. Podle jednoho z indiánů se v jejich legendách o takovém setkání hovoří. Jak se zdá, není vždy přínosem.

***

„Domnívám se, že můžeme objevit ještě dalších patnáct podobných kmenů.“

„To je, jako kdyby tady teď přistáli mimozemšťané, taky nevíme, co všechno nám nabídnou. Indiáni tedy budou vyvedeni z míry a snadno propadnou našim lákadlům.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!