Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Brně v neděli pokračovala likvidace stánků tržnice na Pohořelci

Česko

  20:00
BRNO - V Brně od nedělního rána pokračovala likvidace stánků tržnice na Pohořelci, kterou v sobotu přerušila na několik hodin policie. Celou tržnici v neděli pracovníci zřejmě zlikvidovat nestihnou, řekl ČTK radní za Žít Brno Svatopluk Bartík. Podle radnice byly stánky na místě nelegálně. Dcera původního majitele stánků s likvidací tržnice nesouhlasí a obrátila se na policii, která případ prošetřuje.

Městská část Brno-střed začala s likvidací stánků na takzvaném Pohořelci v centru města. foto: ČTK

Bartík v neděli uvedl, že odstraňování stánků v pořádku. Důvodem k likvidaci tržnice je podle něj fakt, že jde o takzvanou překážku na komunikaci, což prý uznal i silniční správní úřad. Právník dcery původního majitele Alexandry Pliskové Richard Novák v prohlášení zaslaném médiím napsal, že s využitím výzvy k odstranění překážky na komunikaci lze odstranit například nepojízdný vrak auta, ale ne platně zkolaudovanou stavbu zapsanou do katastru nemovitostí.

„Nám není známo žádné pravomocné rozhodnutí jakéhokoliv soudu či úřadu, že by tržnice na Pohořelci měla být odstraněna,“ uvedl Novák. Podle něj jde o typický příklad zneužití práva. Plisková se kvůli zásahu radnice obrátila už v sobotu na policii. Její otec zemřel před několika týdny a dědické řízení ještě není u konce.

„Jediným, kdo alespoň teoreticky mohl z pozice soudního komisaře včerejší (sobotní) bourání tržnice zastavit, je notářka pověřená řízením o dědictví zesnulého J. R. Plisky. Lze jen spekulovat, zda snad proto byla likvidace soukromého majetku provedena v sobotu, tedy v den, kdy je notář jako soudní komisař samozřejmě nedostupný,“ uvedl Novák. Podle něj město mělo z tržnice příjem za užívání prostor necelých půl milionu korun ročně.

Bartík v neděli uvedl, že po vyklizení tržnice bude místo uklizeno a spraven povrch, aby byl bez problémů schůdný. „Veškeré s tím spojené náklady budou v souladu s příslušnou legislativou vymáhány po firmě, která tržnici protiprávně provozovala,“ uvedl radní. Nechá si zpracovat právní analýzu, zda lze zpětně uplatňovat nějakou finanční náhradu za provozování nelegální tržnice. „Pokud bude odpověď kladná, začneme peníze vymáhat,“ dodal.

Policie případ prošetřuje na základě oznámení obou stran. Na několik hodin v sobotu pozastavila odvoz stánků. V neděli už odpor nikdo nekladl. Podle Bartíka bude prostor poblíž obchodního domu Centrum v budoucnu klidovou zónou s parčíkem. „Byla to nevzhledná část a je zájem ji zklidnit, lidé se tudy často báli i projít,“ řekl radní. Brno se snaží dostat trhovce i z jiných míst. Většina stánků už zmizela z prostor kolem brněnského hlavního železničního nádraží.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!