Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jakou práci už byl měl přijmout, když ne tuhle, tvrdí Kotyza o Plíškové

Sport

  11:30
PRAHA - Do roku 2016 kráčela česká jednička Petra Kvitová s dlouholetým koučem Davidem Kotyzou. Dvojka Karolína Plíšková do něj vstoupila s trenérem Jiřím Vaňkem, s jehož pomocí vyletěla do špičky. Teď je vše naopak.

David Kotyza. foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Druhá nejlepší Češka Kvitová najala Vaňka a na žebříčku nejvýše postavenou krajanku Plíškovou přebírá Kotyza, jenž tvrdí: „Jakou práci bych měl přijmout, když ne tuhle?“

Jak těžce jste se rozhodoval?
Musel jsem zrušit pár dohod. Říkal jsem Karolíně, že je asi jediná hráčka na světě, která mě k tomu mohla donutit. Pro mě je nesmírně zajímavá, tenistka na světové úrovni. Mám před sebou velkou výzvu. A samozřejmě taky zodpovědnost.

Měl jste v další sezoně vést nadějnou Barboru Štefkovou, že?
Ano. Věřil jsem, že by to mohlo klapat. Z lidského hlediska bylo hodně složité domluvu zrušit. Na druhou stranu jsem někde uvnitř cítil, že nabídku od Karolíny chci vzít. A když jsem si všechno položil na váhy, rozhodl jsem se pro ni.

Podle původních plánů jste chtěl trávit víc času doma s manželkou a malým synem. S Karolínou vás čeká hodně cestování. I tohle jste zvažoval?
To bylo ještě horší. Ale žena mě podpořila. A věřím, že s Karolínou najdeme vhodný model a týdny, kdy se budu moct věnovat rodině.

V minulosti se mezi jeho svěřenkyně řadily i Petra Cetkovská, Lucie Šafářová,...
V dubnu 2016 vyměnil Petru Kvitovou za někdejší světovou jedničku, Dánku...

Prala se ve vás touha po domácí pohodě a po návratu do velkého tenisového cirkusu?
Mě nevábí život na výsluní. Nečekaně přišla příležitost z nejvyšších sfér. Sám sebe jsem se ptal: Když nevezmeš tuhle práci, tak kdo by tě vlastně měl oslovit? Nikdo mě nenapadl. Taková šance se nemusí opakovat. A tak to všichni skousneme.

Vážně nemáte oblíbenou štaci?
Kurty jsou všude stejné. Spíš se mi na některých místech vybaví emoce, které s sebou nesou velká vítězství. Nedají se nikde pořídit, jsou nepřenosné. Právě ty mě nejvíc lákají. Rád bych je ještě zažil. A jeden areál pro mě pořád bude mít kouzlo.

Stojí na kraji Londýna, je v něm hodně zeleně, Petra tam dvakrát vybojovala stříbrný talíř...
Přesně!

Co už jste s Karolínou stihli naplánovat?
Třeba program do konce roku. Teď se v Bratislavě věnuje fyzičce se svými slovenskými trenéry. Navážeme tenisovou přípravou, která vyvrcholí extraligou v Prostějově. Leden je jasný, letíme do Austrálie a za pochodu vyřešíme další věci.

Už jste jí vypracoval „kotyzovský“ rozbor její hry?
Analýzu teprve dokončuju, chci ji s ní seznámit, než půjdeme na kurt. Zatím proběhl úvodní dotazník.

A co vás v něm zaujalo?
Zaujalo mě všechno. A dost! V dobrém. Víc neprozradím.

Co v ní podle vás vězí?
Ještě jsme spolu nezačali, tak se mi těžko odpovídá. Zvenčí ji vnímám jako skvělou tenistku. Potřebuju ji blíž poznat. K velkým vítězstvím v sobě tenista musí mít mentální sílu, povahu šampiona, což zatím můžu jen odhadovat. Rozhodně v ní tuším ohromné možnosti.

Myslíte, že postupem do finále US Open a výšlapem na páté místo žebříčku letos pouze naznačila, co může dokázat?
Věřím, že nenarazila na svůj strop. Zároveň nemůžeme očekávat, že půjde jenom nahoru. První půlka její sezony nebyla jenom růžová. Ale může mířit hodně vysoko.

Budete šestou ženu na žebříčku ještě nějak doučovat tenis?
Ďábel se často skrývá v detailu. K zásadnímu triumfu musíte složit řadu střípků. Jak nějaký chybí, cesta je složitější. Určitě ji nehodlám předělávat. Pobavíme se, jak její hru rozvíjet. V přechodu na síť, v účinnosti druhého servisu, v kondiční stránce... To hlavní ale vězí v její hlavě.

Komentátor Mats Wilander jí při US Open věštil zisk pěti grandslamových titulů. Co vy na to?
Že to neřekl o dva týdny dřív! Předtím na grandslamech nepřešla třetí kolo. Pak se zvedla euforická vlna. Jsou to výkřiky do tmy. Potenciál Kája má, garance neexistuje. Potřebujete nějaký X faktor, někdo říká štěstí, aby se všechno sešlo.

Vyhovuje vám, že Karolína na kurtu ráda diktuje jako Petra?
Určitá výhoda to jistě je. Nějaká vstupní data z předchozích angažmá mám a některá můžu použít. V lecčems se Karolína a Petra sice liší, ale stylem hry se podobají.

Mužskému tenisu vládnou obranáři Murray s Djokovičem. Myslíte si, že by ženský okruh mohly opanovat ranařky?
Je zajímavé, jak se oba tábory vyvíjejí jiným směrem. Současná jednička Angelique Kerberová to trošku nabourává, ale já věřím, že na WTA Tour má budoucnost právě strategie, kterou vyznávají Kája a Petra.

Otevřela se před nimi zajímavá éra, v níž už asi nebude všechny trofeje sbírat opotřebovaná Serena Williamsová, Azarenková je na mateřské dovolené, Šarapovovou čeká nelehký comeback po trestu za doping. Souhlasíte?
Ano, mizí dominance jedné hráčky nebo malé skupiny hvězd. Holkám, co se pohybují kolem vršku, se skýtá úžasně zajímavá situace.

Petra a Karolína si s určitým časovým odstupem prohodily kouče. Vidíte na tenisové rošádě něco zvláštního?
Petra hledala spíš českého trenéra a Jirka Vaněk se podílel na Karolíniných úspěších v posledních letech, takže je to logická volba.

Mohou zákulisní šachy narušit vztahy spoluhráček z fedcupového týmu? Nebo jsou tenistky ryzí profesionálky, pro něž je výměna koučů jen obchodní záležitostí?
Zkřížení kariér dvou špičkových hráček a dvou trenérů z jedné země je náhoda. Nemůžu mluvit za holky, ale já vycházím s oběma dobře. Nehledal bych v tom drama. Titulky můžou vypadat divoce, ale v běžné tenisové praxi se nic neděje a jede se dál. Totéž platí pro Fed Cup, uvidíte v únoru v Ostravě.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč