Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kvitová i Plíšková mohou být světové jedničky, říká o tenisové rošádě kouč Kukal

Sport

  19:00
PRAHA - Trenérská rošáda u elitních českých tenistek Petry Kvitové a Karolíny Plíškové zaujala i Jana Kukala. Bývalý tenisový reprezentant vidí na příchodu Davida Kotyzy k Plíškové a Jiřího Vaňka k Petře Kvitové pozitiva: „Podle mě to zvýší konkurenci,“ řekl při telefonickém rozhovoru z Bratislavy.

Petra Kvitová a Karolína Plíšková budou bojovat o post světové jedničky. foto: ČTK

Hvězdy si vyměnily chlapy. K Plíškové jde Kotyza, Kvitová zlákala Vaňka

Kukal, podobně jako ostatní lidé z tenisového prostředí, o chystané výměně věděl. „Už je to oficiální?“ zeptal se na úvod.

Je, Plíšková, současná světová šestka, se po průlomové sezoně rozhodla nepokračovat po boku Vaňka a vybrala si Kotyzu, který dlouhá léta vedl Kvitovou. „Je zvláštní, že nepokračuje s Vaňkem. Překvapilo mě to. Zažila skvělý rok,“ připomněl Kukal.

Co si myslí další experti?

 1. Co říkáte na výměnu trenérů u Plíškové a Kvitové?
 2. Může vzniknout pnutí v týmu pro Fed Cup?

Karel Nováček, bývalý tenista:

 1. „Je to fajn krok. Kotyza i Vaněk jsou výborní trenéři. Překvapilo mě, že se Plíšková nedohodla s Vaňkem. Měla za sebou svůj nejlepší rok.“
 2. „Samozřejmě je to možné. Ale to se posouváme do roviny spekulací. Přesto se podobná myšlenka jednoznačně nabízí.“

Jiří Fencl, tenisový trenér:

 1. „Myslím si, že to může všem prospět. Neberu to jako velké překvapení, protože Kotyza s Vaňkem patří mezi naše nejlepší trenéry.Jsem rád, že se Kotyza vrací na okruh, budu si mít s kým pokecat..“
 2. „Ne, to si nemyslím.“

O spolupráci s Vaňkem naopak projevila zájem Kvitová, jedenáctka hráčka světa. „Myslím si, že to zvýší konkurenci. A to je jedině dobře. Jak Kvitová, tak Plíšková mohou dobýt trůn světové jedničky. Mají na to,“ věří jim.

„Serena (Williamsová) trůn uvolnila a Angelique Kerberová není hráčka, která by se na něm měla udržet dlouhodobě. Samozřejmě ale nevylučuji, že Serena ještě něco předvede a vrátí se zpátky do čela,“ myslí si čtyřiasedmdesátiletý odborník.

Kukal vyzdvihl kvality Kotyzy i Vaňka. „David je velmi zkušený. Jde o velkého odborníka, s Petrou pracoval hodně dlouho. Jirka má zase výhodu, že obě na tréninku stále porazí,“ narážel na to, že Vaněk ukončil aktivní kariéru relativně nedávno - v roce 2010.

Kukal nemá žádné obavy z toho, že by vzájemná výměna trenérů mezi Kvitovou a Plíškovou mohla přinést nějaké pnutí v týmu pro Fed Cup, ve kterém Češky v posledních letech dominují.

„Myslím si, že ze strany Míry Černoška (šéf České sportovní) a Petra Pály je to skvěle vedené a k ničemu takovému nedojde.“

I kdyby došlo, neklade na další úspěchy ve Fed Cupu takový důraz. „Pro nás je teď mnohem důležitější vyhrát Grand Slam než Fed Cup. Máme dvě skvělé hráčky, které na to mají.“

Vítězky Fed Cupu 2016 - Petra Kvitová a Karolína Pílšková.
Finále Fed Cupu 2016: vítězný český tým - zleva Hradecká, Kvitová, Pála,...

Ve Fed Cupu navíc věří nastupující generaci. „Není nutné, aby ho hrály Kvitová s Plíškovou. Kapitán Pála dá postupně šanci Siniakové, která se hlásí o slovo, i druhé z Plíškových. Mají velký potenciál,“ myslí si o Kateřině Siniakové a Kristýně Plíškové.

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...