Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hvězdy si vyměnily chlapy. K Plíškové jde Kotyza, Kvitová zlákala Vaňka

Sport

  10:35
PRAHA - Tak už je to konečně na světě. Hvězdná výměna, o které se v zákulisí šuškalo od triumfu českých tenistek ve finále Fed Cupu, se ve středu potvrdila. Dvě nejlepší Češky současnosti si „vyměnily“ své trenéry. David Kotyza, který sedm let trénoval Petru Kvitovou a letos v únoru se jejich cesty rozešly, nově povede aktuální světovou šestku Karolínu Plíškovou. Její kouč Jiří Vaněk, s nímž se Plíšková rozešla v listopadu po dvouapůlleté spolupráci, nyní bude trénovat právě Kvitovou.

Očekávanou trenérskou výměnu předvedly dvě nejlepší české tenistky současnosti. foto: ČTK

Náhlý konec úspěšného dua. Plíškovou už nevede kouč Vaněk

„Těším se na změnu a věřím, že mi David pomůže posunout se ještě výš,“ uvedla finalistka letošního US Open Plíšková v tiskové zprávě.

„Nabídka od Káji mě potěšila. Zároveň ji beru jako závazek, aby sezona 2016 nebyla její nejúspěšnější,“ uvedl Kotyza.

Plíšková trénovala pod Vaňkem od předloňského Wimbledonu. Od té doby získala pět turnajových titulů a osmkrát hrála finále včetně zářijového US Open.

Po něm byla chvilku i světovou pětkou a v říjnu si poprvé zahrála Turnaj mistryň. Poté pomohla českému týmu získat fedcupový hattrick.

Kvitová, aktuálně 11. hráčka žebříčku WTA, která pod Kotyzou získala dva tituly na Wimbledonu, byla po společném rozchodu chvilku bez kouče a následně s Františkem Čermákem, s nímž skončila po US Open.

Po špatné první půlce roku získala olympijský bronz v Riu a vyhrála turnaje ve Wu-chanu a Elite Trophy v Ču-chaji.

Petru Kvitovou dovedl David Kotyza ke dvěma titulům z Wimbledonu.
Vítězky Fed Cupu 2016 - Petra Kvitová a Karolína Pílšková.

Bývalá světová dvojka si chtěla trenéra najít do konce roku a využila toho, že byl Vaněk najednou volný. „Pracovat s Jirkou začneme ve druhé polovině prosince. Jsem ráda, že celou přípravu na sezonu absolvuji s novým trenérem,“ řekla Kvitová.

Bývalý 74. hráč žebříčku dvouhry ATP Vaněk bere spojení s Kvitovou, hrající na rozdíl od Karolíny Plíškové levou rukou, jako další příležitost. „Práce s Petrou bude hodně zajímavá. Je to hráčka, která patří do první světové desítky,“ řekl osmatřicetiletý Vaněk.

A vrátil se ještě ke konci s Plíškovou. „Není to tak, že se mnou ukončila spolupráci Kája. A v žádném případně důvodem konce naší spolupráce nebyla neshoda na financích,“ uvedl v tiskové zprávě.

Autoři: ,