Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V části pendolina už nesmíte křičet či telefonovat

Česko

  7:00
PRAHA - Ohlušující skřípání kol při brzdění nebo pravidelné bouchání nápravy při přejetí spáry v kolejnici. Hluk, který ještě před několika lety téměř definoval českou železnici. Doba se ale mění a České dráhy zavádí ve svých nejrychlejších vozech bezhlučné zóny.

Pendolino - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Takzvané tiché oddíly vznikly ve vlacích Pendolino z Prahy do Ostravy. A to hned ve dvou z celkových sedmi vozech. V prvním a sedmém vagonu nesmí cestující telefonovat, pouštět si do sluchátek příliš hlasitě hudbu, hlučně konverzovat nebo pracovat s neztišeným notebookem. Vše kvůli tomu, aby nerušili ostatní pasažéry.

ČTĚTE TAKÉ:


„Měli jsme spoustu podnětů od cestujících, abychom zavedli oddíly ve vlaku, kde by byl během jízdy klid. Především pak při cestách na dlouhou vzdálenost,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Pošta. Pokud se podle něj tiché oddíly osvědčí, rozšíří se z pendolin i do ostatních vlaků intercity, eurocity či do expresů.

O tom, že si lidé kupují místenky do bezhlučného vagonu, by se měli dozvědět od pokladních. V internetovém obchodě je na to zase upozorní malá žlutá poznámka při výběru sedadla. Piktogramem panáčka s prstem na ústech bude označen i příslušný vůz.

Na tichá místa se nahrnou i lidé, kteří mlčet nebudou

Samotní cestující, kteří vlaky Pendolino často jezdí, ale pochybují, že bude systém fungovat. Zejména v pátek a neděli jsou totiž podle nich ostravské expresy beznadějně přeplněné a lidé jsou rádi za každé místo. Do tichého oddílu se tak nahrne i spousta cestujících, kteří během několikahodinové cesty nehodlají jen mlčky sedět.

Podle Českých drah by je v tom případě měl napomenout průvodčí, který po nich může vyžadovat i to, aby například vypnuli svůj mobil. České dráhy zavedením tichých oddílů kopírují zahraniční železniční společnosti. Například ve Švýcarsku jsou podobná oddělení v rychlovlacích spojujících Curych, Basilej a Bern. Pokud si tu cestující chtějí vyřídit telefonát, musí do uličky.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat