Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V části pendolina už nesmíte křičet či telefonovat

Pendolino - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Ohlušující skřípání kol při brzdění nebo pravidelné bouchání nápravy při přejetí spáry v kolejnici. Hluk, který ještě před několika lety téměř definoval českou železnici. Doba se ale mění a České dráhy zavádí ve svých nejrychlejších vozech bezhlučné zóny.

Takzvané tiché oddíly vznikly ve vlacích Pendolino z Prahy do Ostravy. A to hned ve dvou z celkových sedmi vozech. V prvním a sedmém vagonu nesmí cestující telefonovat, pouštět si do sluchátek příliš hlasitě hudbu, hlučně konverzovat nebo pracovat s neztišeným notebookem. Vše kvůli tomu, aby nerušili ostatní pasažéry.

ČTĚTE TAKÉ:


„Měli jsme spoustu podnětů od cestujících, abychom zavedli oddíly ve vlaku, kde by byl během jízdy klid. Především pak při cestách na dlouhou vzdálenost,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Pošta. Pokud se podle něj tiché oddíly osvědčí, rozšíří se z pendolin i do ostatních vlaků intercity, eurocity či do expresů.

O tom, že si lidé kupují místenky do bezhlučného vagonu, by se měli dozvědět od pokladních. V internetovém obchodě je na to zase upozorní malá žlutá poznámka při výběru sedadla. Piktogramem panáčka s prstem na ústech bude označen i příslušný vůz.

Na tichá místa se nahrnou i lidé, kteří mlčet nebudou

Samotní cestující, kteří vlaky Pendolino často jezdí, ale pochybují, že bude systém fungovat. Zejména v pátek a neděli jsou totiž podle nich ostravské expresy beznadějně přeplněné a lidé jsou rádi za každé místo. Do tichého oddílu se tak nahrne i spousta cestujících, kteří během několikahodinové cesty nehodlají jen mlčky sedět.

Podle Českých drah by je v tom případě měl napomenout průvodčí, který po nich může vyžadovat i to, aby například vypnuli svůj mobil. České dráhy zavedením tichých oddílů kopírují zahraniční železniční společnosti. Například ve Švýcarsku jsou podobná oddělení v rychlovlacích spojujících Curych, Basilej a Bern. Pokud si tu cestující chtějí vyřídit telefonát, musí do uličky.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...