Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
5. července 2018 20:08, aktualizováno 6. 7 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V centru Prahy unikal plyn z výkopu. Evakuováno bylo 500 lidí, pět se lehce přiotrávilo

Výkop ze kterého unikal ve čtvrtek večer v Praze plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkop ze kterého unikal ve čtvrtek večer v Praze plyn. | foto: Hasičská záchranná služba Praha

PRAHA V Masné ulici poblíž pražského Staroměstského náměstí unikal ve čtvrtek plyn. Hasiči evakuovali z přilehlých domů přibližně 500 lidí. Na místě bylo pět jednotek hasičů, pražská policie i plynárenská pohotovost. Zásah trval přes čtyři hodiny.

Plyn unikal z výkopu na křižovatce ulic Masná a Rybná, kde dodavatelská firma vyměňovala potrubí pro společnost Pražská plynárenská distribuce. Hasiči přijali hlášení o události v 19:34.  Plynárenská pohotovost uzavírala jednotlivé větve plynovodů, také probíhalo měření koncentrace plynu u výkopu i v budovách.

Podle předběžných informací Pražské plynárenské vznikl únik kvůli prasknutí spojky připojující uzávěr a potrubí. Havárii, kvůli níž bylo evakuováno 500 lidí, vyšetřuje policie, řekl  policejní mluvčí Jan Rybanský.

„Věc šetří policie a zmíněný díl má k dispozici. Konečné závěry v tuto chvíli ještě nemáme,“ doplnil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Policie zatím bližší informace k vyšetřování nezveřejnila.

„Byly tam naměřeny velké až výbušné koncentrace plynu,“ uvedl ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský pro Českou televizi. Před jedenáctou hodinou večerní se podařilo plyn zcela uzavřít, hasiči dále měřili koncentraci v přilehlých objektech. „Ve 23:57 byla ohlášena likvidace události. Další měření v objektech bylo negativní, obyvatelé se vracejí do svých domovů,“ uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli zastavení úniku museli plynaři ve čtvrtek odpojit od dodávek plynu asi dvacítku domů. Poškozená část potrubí je již podle Pražské plynárenské opravena a dodávky jsou postupně obnovovány.

Hasiči v pražské Masné ulici, kde od čtvrteční osmé hodiny uniká plyn.
Hasiči mimo jiné měřili koncentraci plynu v přilehlých budovách i v blízkosti...

Pražská policie na Twitteru uvedla, že na místě se pět lidí lehce nadýchalo plynu. Informaci potvrdil mluvčí pražské policie Jan Rybanský a dodal, že se jednalo o matku s dítětem a tři zasahující policisty. Všichni byli ošetřeni na místě.

Plyn začal unikat při rekonstrukci plynovodu v Masné ulici.

Na místě bylo podle Hlinovského zhruba třicet až čtyřicet hasičů z pěti jednotek a to z centrální, smíchovské, strašnické, petřinské a holešovické stanice. Dorazila i chemická služba z Petřin. Místo události si hasiči a policisté rozdělili do čtyř úseků.

Uzavřená byla kromě Masné i Rybná, aby měli hasiči volný přístup na místo události. Před desátou hodinou večerní uvolnila policie Revoluční ulici po pěší a její obyvatelé se vraceli domů. 

Dopravní podnik hlavního města Prahy odkláněl z místa od 20. hodiny dopravu, změny se dotkly tramvajových linek 6, 8, 15, 26 a autobusů 194 a 207 v úseku mezi Náměstím republiky a Dlouhou třídou. Provoz autobusů byl obnoven přibližně ve tři čtvrtě na jedenáct večer, po jedenácté hodině večerní už jezdily i tramvaje Autobus 194 přitom podle informací Pražské integrované dopravy jel ve čtvrtek naposledy.

Lenka Čechová, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.