Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

V Česku je stále více dětských domovů

Česko

  9:26
PRAHA - V dětském domově v Olomouci nemají po dlouhé době plný stav. Zbývá tu přesně jedno místo. „Jinak jsme ale pořád plní. Stát nás už roky 'zásobuje' pořád stejně, ne-li víc,“ říká ředitel tohoto ústavu Dalibor Křepský.
Potíže s umisťováním nových svěřenců mají prakticky všechny dětské domovy v zemi. Místa prostě nejsou. A tak se na mnoha místech rozhodli, že ústavů přibude. Domov pro 48 dětí se bude stavět například v Praze. Zdejší radní se tak rozhodli vyřešit fakt, že současné ústavy nedokážou objem odebraných dětí pojmout.

Dohromady nyní žije v ústavech 20 tisíc dětí. V pražských domovech nyní žije 106 dětí. Dalších 302 dětí ale kvůli malým kapacitám žije v ústavech ve středních Čechách. Podle pražského radního pro oblast školství Jana Štrofa (ČSSD) je tak velmi pravděpodobné, že nových ústavů v blízké době bude ještě víc.

„Stát pořád upřednostňuje model té komunistické kolektivní výchovy,“ říká Petra Vrtbovská


Nové domovy pro opuštěné děti se budují třeba také ve Strakonicích, v Rouchovanech na Jihlavsku nebo v Dubenci na Příbramsku. Zcela nový ústav vyroste také v Brně. Radnice hodlá prodat tři vilky na lukrativních pozemcích, kde nyní opuštěné děti žijí, a za utržené peníze postavit jeden obří ústav, kam je všechny nastěhuje. 

Česká republika je přitom zemí, která je v počtu dětí žijících v ústavech na 32. místě na světě. Za vysoký počet odebíraných dětí a celkově zastaralý systém náhradní péče Česko před rokem kritizoval i Výbor pro práva dítěte OSN. 

S přijetím opatření, jež by pomohla současný stav změnit, stát ale pořád spíše váhá. Úřady také příliš nepodporují jiné možnosti než ústav. Například počet pěstounských rodin se od roku 1993 v podstatě nezvýšil a pořád se pohybuje kolem čtyř tisíc. 

„Stát pořád upřednostňuje model té komunistické kolektivní výchovy,“ říká ředitelka sdružení TAMA, zabývajícího se pěstounskou péčí, Petra Vrtbovská. Podle ministerstva školství, které má ústavní péči na starost, však přibývající dětské domovy nevypovídají o tom, že by se dětí odebíralo více.

Ministerstvo tvrdí, že za vše může zákon, podle něhož v domovech mají vyrůstat skupinky po maximálně osmi dětech


Za všechno prý může zákon z roku 2002, který stanovuje, že v domovech mají vyrůstat skupinky po maximálně osmi dětech, na které dohlíží jejich vychovatel. „Musí se stavět nové ústavy, protože ty stávající prostě nemají kapacity na to, aby se tam mohly tyto skupinky vytvořit,“ říká Michaela Hejná z ministerstva školství.

Sám tento úřad nyní žádá vládu o 400 milionů na stavbu nových domovů. To kritizuje zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. „Je tam uvedeno, že půjde o ústavy pro děti s poruchou chování. Nic přesnějšího ale z návrhu nelze vyčíst, a to mě znepokojuje,“ říká Šabatová. Po ministerstvu školství prý bude chtít ještě vysvětlení.
Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...