Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Česku již bylo i hůře

Česko

Hospodářská krize - Další zvyšování nezaměstnanosti je nevyhnutelné

PRAHA Tento měsíc přijdou o práci desítky tisíc lidí a nezaměstnanost se tak zvýší přibližně o dalšího půl procentního bodu. Přestože tato čísla vypadají hrozivě, Česká republika prožila již i horší časy, i když za jiných podmínek.

„Je to určitě šok, protože jsme již dávno zapomněli na to, že nezaměstnanost může i růst,“ řekl o posledním vývoji nezaměstnanosti Petr Dufek, analytik ČSOB. Například v lednu 2005 byla nezaměstnanost 9,8 procenta, což je o 3,3 procentního bodu více než se očekává tento měsíc. Tehdy se však nejednalo o problémy způsobené poklesem poptávky, ale problémy spojené s výrobou.

„Tehdy tu nebyly ty správné kapacity, které by zvyšovaly růst ekonomiky a vytvářely by tu pracovní místa,“ řekl Dufek. Lékem na tento neduh je zvýšení přílivu peněz nejen do výrobních podniků, ale i do vývoje a služeb. A právě takovéto masivní investice do výroby a služeb v té době probíhaly.

„Bylo to období, kdy česká ekonomika nastupovala na ten obrovský zhruba šestiprocentní růst, který vygeneroval obrovské množství pracovních míst,“ vysvětluje Dufek. Tehdy se přesunula i struktura domácí ekonomiky, která se začala zaměřovat na vývoz.

Trh práce většinou na jakoukoliv změnu v tempu ekonomiky reaguje zhruba s půlročním zpožděním. V lednu 2006 byla míra nezaměstnanosti 9,2 procenta a bez práce bylo více než 531 tisíc lidí. Nezaměstnanost pak postupně klesala, až se loni v květnu a červnu dostala na pouhých pět procent. To již podnikatelům začalo dělat potíže, protože na trhu byl velmi malý výběr potenciálních zaměstnanců.

Na nízké úrovni kolem 5,3 procenta se pak nezaměstnanost držela až do listopadu a teprve v prosinci vyskočila na šest procent. Tentokrát však je hlavním důvodem zvyšování nezaměstnanosti ztráta exportních trhů a zejména brutální pokles poptávky v západní Evropě.

Nárůst nezaměstnanosti v Česku však nyní tlumí zahraniční pracovníci. „Ti tvoří velký polštář, protože vývoj ekonomiky v předchozích letech byl velmi prudký a průmysl nabíral velké množství lidí, které Česko nebylo schopno dodat,“ řekl Petr Sklenář, analytik Atlantik FT. Podle odhadů například v průmyslových zónách tvořili zahraniční pracovníci až polovinu všech zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že se firmy většinou zbavují nejdříve právě agenturních pracovníků, nemusel by dopad na nezaměstnanost být tak rychlý. Opačný účinek na míru nezaměstnanosti však bude mít negativní očekávání spotřebitelů, kteří jsou již zhruba rok a půl bombardováni špatnými zprávami z trhu. „Lidé budou stále víc myslet na zadní kolečka, více zvažovat své nákupy a odkládat investice,“ tvrdí Dufek.

„Nelze vyloučit, že i únor přinese další nárůst nezaměstnanosti, třeba na 6,6 procenta,“ odhaduje Sklenář. Pak by však měl nejen odeznít prvotní šok, ale nezaměstnanost by měl stahovat i začátek sezonních prací. „Do konce roku očekávám postupné zvyšování míry nezaměstnanosti, která by se na konci roku mohla dostat zhruba na 7,5 procenta,“ řekl Sklenář. Podle odborníků však nezaměstnanost kolem sedmi procent nebude z pohledu celé ekonomiky tak překvapivé číslo, protože to je něco, co zde bylo před dvěma lety. „Určitě se s touto mírou nezaměstnanosti Česká republika vypořádá. Není to ani míra, která by nějak výrazně zatížila veřejný rozpočet,“ tvrdí Dufek.

***

Propouštění v Česku VÍCE NEŽ 13 500 LIDÍ: Automobilky a jejich dodavatelé PŘIBLIŽNĚ 2000 LIDÍ: CE WOOD - lesnický gigant v lednu oznámil Úřadu práce ve Zlíně záměr propouštět ve všech provozech firmy Skupina BCT - největší výrobce užitkového skla v Česku Porcela Plus - hromadné propouštění ohlásily i firmy majetkově spjaté s keramickou skupinou Porcela Plus 600 AŽ 1400 LIDÍ: Unex - strojírensko-metalurgická skupina Tatra - kopřivnická automobilka 100 AŽ 500 LIDÍ: Bosch Diesel - výrobce čerpadel; Hella - výrobce světlometů; Brano Group -výrobce autodílů; skupina ArcelorMittal; Petrof Hradec Králové - největší evropský výrobce pian a klavírů; TON z Bystřice pod Hostýnem -největší evropský výrobce ohýbaného nábytku; Evraz Vítkovice Steel (EVS) - třetí největší domácí výrobce oceli; Brněnský Zetor Tractors; Slezan - textilka; Strojírenský podnik ČZ; Skupina ZKL -výrobce ložisek; Kovosvit MAS - strojírenský podnik

Obrázek

Jak kvůli Johnu Smithovi přicházejí Češi o práci

Britská banka se dostává do problémů. Musí omezit náklady a propouštět. Londýnský bankovní úředník John Smith tak ztrácí práci musí začít šetřit. Je proto nucen odložit nákup nového auta, kterým měl být nový model Škody Octavie.

Lidí jako Smith přibývá nejen v Británii, ale i v ostatních zahraničních zemích a také v Česku. Mnozí z nich odkládají nákup nových aut. Škodě Auto klesá poptávka, omezuje výrobu a propouští.

Klesá množství aut přepravovaných ze Škodovky k zákazníkům, autodopravci zaznamenávají pokles poptávky.

Klesá výběr mýtného a dochází tak k výpadku v příjmech veřejných rozpočtů. Stát proto omezuje investice do infrastruktury.

Klesá poptávka po stavebních pracích, stavební firmy a jejich subdodavatelé omezují výrobu a propouští dělníky.

Propouštění lidé rozšiřují počet nezaměstnaných a hledají novou práci. Začínají šetřit, klesají jejich výdaje v obchodech či restauracích.

Roste počet lidí, kteří odkládají nákup aut a dalšího zboží, krize se prohlubuje, počet nezaměstnaných stoupá.

Subdodavatelé Škody nemají komu dodávat, v důsledku globálního poklesu automobilek po celém světě jim klesá odbyt i v zahraničí. Proto jsou nuceni omezovat výrobu a propouštět.

Propouštění lidé rozšiřují počet nezaměstnaných a hledají novou práci. Začínají šetřit, klesají jejich výdaje v obchodech či restauracích. Čerpají také dávky v nezaměstnanosti a zatěžují veřejné rozpočty.

Obchodům klesá odbyt, snižují odběr od subdodavatelů, ti se dostávají do problémů a propouštějí. Zároveň dochází k dalšímu poklesu poptávky po službách autodopravců.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!