Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku přibývá lidí nakažených HIV

Česko

  7:54
PRAHA - Počet lidí nakažených virem HIV v České republice stoupá. Podle odhadů odborníků by jich nyní mohly být až čtyři tisíce. Experti přitom upozorňují, že kvůli přílivu narkomanů z východní Evropy existuje riziko, že počet lidí s HIV v Česku dále poroste.

Virus HIV foto: Reprofoto

I když registrovaných případů infekce HIV je kolem tisícovky, odhady předpokládají až čtyřnásobný počet nakažených. „Skutečný počet nemocných se dá jen těžko zjišťovat. Lidé za odborníky přicházejí v různých stadiích nemoci,“ řekla Marie Brůčková ze Státního zdravotního ústavu.

Národní referenční laboratoř pro AIDS ke konci října registrovala 807 případů infekce HIV u českých občanů, dalších asi 200 případů připadá na cizince.

U 192 lidí se již rozvinulo onemocnění AIDS. Letos přibylo 76 nových případů nakažení, což je o čtyři více než loni.

Česko sice stále patří mezi země s nejnižším počtem nakažených na počet obyvatel, situace se ale může vzhledem k přístupu veřejnosti i státu rychle změnit. „Mladí lidé se AIDS přestávají bát,“ uvedl tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. To se projevuje například tím, že běžně nepoužívají kondom. „Kondom při prvním styku používá asi jen 20 procent mladých Čechů,“ řekl sexuolog Radim Uzel. Například v Británii je to 86 procent a ve Švédsku 92 procent mladých.
 Ke zhoršení situace může přispět i narůstající počet východoevropských narkomanů přicházejících do Česka. Ve východní Evropě je totiž počet infikovaných daleko vyšší než v ČR. „Například v Británii prudce vzrostl počet nemocných vlivem migrace během několika let,“ vysvětlila Brůčková. Hlavatý také upozornil, že na léčbu, testování a prevenci výskytu HIV se dává stále méně peněz. Zatímco v roce 1996 stát na boj proti šíření viru vynaložil 66 milionů korun, letos to byla pouhá třetina této částky.

Polovina nakažených žije v Praze
Největší počet zaznamenaných případů připadá na Prahu. V hlavním městě žije téměř polovina registrovaných nakažených. Vyšší počty nemocných mají také západní Čechy, což podle odborníků souvisí se zvýšenou mírou prostituce.

Virus HIV se v České republice přenáší zpravidla pohlavním stykem. Tímto způsobem se nakazilo 85 procent nemocných. K více než polovině přenosů přitom došlo při styku muže s mužem. Injekční užívání drog je za 4,5 procenta případů.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat