Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Babišová hlasovala dvakrát, Schwarzenberg to tentokrát zvládnul napoprvé

Evropa

  14:14aktualizováno  18:16
PRAHA - V Česku začaly v pátek ve 14:00 v pořadí třetí volby do Evropského parlamentu. Lidé v nich vyberou 21 europoslanců z rekordního počtu 849 kandidátů, které nominovalo 38 uskupení. Volební místnosti budou tradičně otevřeny v pátek do 22:00, v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledky ale budou zveřejněny až v neděli hodinu před půlnocí, protože se musí čekat na konec hlasování ve všech zemích Evropské unie. Poslední bude hlasovat Itálie.

Monika Babišová přijala příjmení svého partnera v roce 2013, oddáni byli v červenci roku 2017. Monika a Andrej Babišovi mají společně dvě děti. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Eurovolební prognózy, komentáře, expertízy a diskuse

Češi by měli v Evropském parlamentu vystupovat jednotně bez ohledu na to, za jakou stranu budou zvoleni. Novinářům to řekl vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který společně se svou ženou odevzdal hlas v základní škole v pražském Chodově. Ta se nachází nedaleko od sídla hnutí ANO.

Neplatný hlas

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš s partnerkou Monikou za volební plentou.

Babišova partnerka Monika šla k volební urně dvakrát. Napoprvé totiž hodila samotný volební lístek a nevložila jej do obálky, která je k tomu určena. Hlas je v takovém případě neplatný. Předseda volební komise pak Babišové řekl, že to je jeho chyba a že smí volit ještě jednou. Poté se Babišová znovu odebrala za plentu, kde jí s úpravou lístku pomáhal i Babiš. Zákon přitom uvádí: "V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise."

Vnitro: Když volila Babišová, byl zřejmě porušen zákon

  • Podle ministerstva vnitra byl způsob, jakým volila partnerka vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Monika, zřejmě porušením zákona. Babišová šla k volební urně dvakrát.
  • Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky měla okrsková volební komise zasáhnout. Státní volební komise se bude případem na pondělním zasedání zabývat jen tehdy, pokud jí kvůli tomuto pochybení bude adresována stížnost, řekl. Okrskové volební komisi ale podle něj postih nehrozí.
  • Komise měla Babišovou také předem upozornit, že hlasovací lístek vhazuje do urny bez hlasovací obálky, uvedl Řepka. Pokud tomu ale nezabránila, "je na celé okrskové volební komisi, aby případným hlasováním rozhodla, jak v daném případě postupovat", dodal mluvčí.
Hlas Karla Schwarzenberga je neplatný. Vhodil ho bez obálky.

Babišová není jedinou, kdo se u voleb zmýlil. V čerstvé paměti zůstává omyl, kterého se v přímých volbách hlavy státu loni v lednu dopustil prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09). V prvním kole totiž hodil do volební urny hlasovací lístek bez obálky a jeho hlas tak byl neplatný. "Do očí mi blejskali a to nesnáším, vždycky mne po tom bolí oči," vysvětlil to Schwarzenberg. "Stává se, kdybych si zlomil nohu, bylo by to horší," podotkl ke svému omylu.

Babiš po volbě uvedl, že všichni čeští zástupci v Evropském parlamentu by měli hájit zájmy České republiky. "Těch 21 poslaneckých míst má relativně malý vliv, ale jde o to, aby nás bylo slyšet," řekl Babiš. ANO podle něj nepodporuje větší integraci, není ani příznivcem společné evropské měny.

Hnutí ANO, jehož kandidátku vede bývalý eurokomisař a lobbista Pavel Telička, je považováno za favorita voleb. Babiš novinářům řekl, že by byl spokojen, pokud by hnutí volby vyhrálo. Připraven je ale i na horší výsledek. V Evropském parlamentu zatím ANO své zástupce nemá, před pěti lety totiž neexistovalo.

Schwarzenberg:V Evropském parlamentu přibude extremistů,populistů

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se obává, že v Evropském parlamentu přibude extremistů, nacionalistů a populistů. Řekl to krátce před 14:30 v Sýkořici na Rakovnicku, kde odevzdal svůj hlas v evropských volbách.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odevzdal svůj hlas ve volbách do Evropského...

"Obávám se, že tam (v Evropském parlamentu) bude více extremistů, více nacionalistů a více populistů," řekl Schwarzenberg k tomu, jak by mohlo vypadat nové složení této instituce. Očekává, že volební účast bude spíše slabá, a doufá, že přesáhne alespoň čtvrtinu. Lidé by si podle šéfa TOP 09 měli přitom uvědomit, že v Evropském parlamentu se rozhoduje stále o více věcech.

Sobotka věří ve změnu poměrů v Evropském parlamentu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že evropské volby přinesou změnu v podobě levicové většiny v Evropském parlamentu. Řekl to novinářům ve Slavkově u Brna, kde odevzdal svůj hlas.

Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka odevzdal 23. května ve Slavkově u Brna...

"Je důležité, aby nastala změna. Nyní v něm (Evropském parlamentu) má většinu pravice a já bych rád, aby tomu bylo naopak a více míst zastávala levice. Chceme, aby Evropská unie v budoucnu podporovala investice, vznikala nová pracovní místa a více bojovala s daňovými úniky," nechal se slyšet ministerský předseda.

Vyjádřil také přesvědčení, že unie Česku umožňuje prosazovat jeho národní zájmy. "Díky ní můžeme jednat se svými sousedy a velkými státy jako rovný s rovným. Už to nebude o nás bez nás jako v roce 1938 nebo 1968," podotkl s tím, že Evropský parlament má stále větší pravomoci.

Hlasování Okamury natáčela i japonská televize

Hlasování předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury ve volbách do Evropského parlamentu uvidí i diváci v Japonsku. S Okamurou, který pochází z japonsko-české rodiny, dorazil na volební akt v základní škole v pražské Hostivaři štáb japonské televize, která podle poslance o něm připravuje dokument. Natáčet u voleb ho ale prý původně nepřijeli.

"Je to spíš náhoda. Oni vůbec nevěděli, že ty volby budou," řekl českým novinářům předseda opozičního Úsvitu. Doprovod japonských žurnalistů Okamura považuje za příjemné zpestření voleb.

Podle Okamury jedna z největších japonských televizí Nihon TV chystá dokument o jeho práci pro pořad o úspěšných polovičních Japoncích ve světě. "Budou tam čtyři z celého světa. Nevím, proč si vybrali mě, ale prostě přijeli," vysvětlil Okamura, proč doslova každý jeho krok do volební místností i z ní natáčel japonský kameraman.

Okamura se narodil v Tokiu české matce a otci japonsko-korejského původu. Vyrůstal střídavě v Japonsku a v bývalém Československu.

  • Svého volebního práva může využít přes osm milionů českých voličů. S ohledem na předešlé volby po roce 1989 je však jisté, že zdaleka ne všichni si cestu k volebním urnám najdou.
  • Volit mohou čeští občané, kteří nejpozději ve druhý den voleb, tedy v sobotu 24. června, dosáhnou 18 let.
  • Vybírat české europoslance mohou také cizinci ze zemí EU, pokud však splnili zákonem požadované náležitosti.
Autoři: ,