Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku ukradli 74 milionů. Chytili je v Asii

Asie

  11:50aktualizováno  20:06
VÍDEŇ/BANGKOK - V Thajsku byla zatčena dvojice Čechů, kteří v lednu roku 2008 u Hořic na Jičínsku ukradli 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Informovala o tom dnes agentura APA.

Ukradli 74 milionů, exministryně Kovářová je propustila, nyní Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka chytili v Thajsku foto: ČTK

Podle rakouského tisku dvojici, na niž Krajský soud v Hradci Králové loni v listopadu vydal mezinárodní zatykač, pomohl vypátrat styčný důstojník rakouského kriminálního úřadu v Thajsku. Oba zatčení mají být vydáni do České republiky.

Podle mluvčí českého policejního prezidia Veroniky Hodačové byli oba muži zadrženi v pátek na základě spolupráce české policie s thajskými úřady a dalšími zahraničními bezpečnostními složkami, informovala ČT.

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář ČT sdělil, že čeští představitelé jsou v kontaktu s thajskou stranou. "Není to věc, která by nás překvapila. Víme o tom, bylo to plánované," řekl, ale další podrobnosti s ohledem na jejich citlivost nechtěl prozradit.

Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková řekla, že ministerstvo zatím žádné oficiální informace o zadržení obou mužů nedostalo. Až je obdrží, bude se prostřednictvím českého velvyslanectví v Thajsku informovat o tom, jaké náležitosti má mít žádost o vydání, a zváží ji. Česko a Thajsko nemají smlouvu o vydávání, proto by se vydání zadržených muselo uskutečnit na základě vzájemnosti, řekla Palečková a obecně dodala: "ČR by se musela zavázat, že v obdobném případě vydá zadrženého (člověka) do Thajska."

Muži byli zatčeni ve městě Pattaya, které je jedním z nejnavštěvovanějších turistických center v Thajsku. Podle APA tam zjevně od svého zmizení žili.

Podle rakouských novin úřady přivedla na stopu hledaných mužů těhotná přítelkyně jednoho z nich.

Psali jsme

Obžalobu odmítli
Josef Blažek a Rudolf Tesárek byli už dříve v České republice odsouzeni na deset let vězení. Odpykali si však pouze rok, protože bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala stížnost pro porušení zákona a oběma pachatelům výkon trestu přerušila. Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale loni v srpnu vzal stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Policie však ani jednoho z mužů nenašla.

Blažek a Tesárek před hradeckým i odvolacím soudem obžalobu odmítli a tvrdili, že s případem nemají nic společného. Oba také zpochybnili výpověď údajného komplice Milana Horycha, který se k podílu na krádeži přiznal a od soudu odešel s pětiletým trestem vězení.

Blažek a Tesárek jsou přáteli z českolipské posilovny a byli už dříve trestáni za podvod a ublížení na zdraví.

Krádež 74 milionů v datech

17. ledna 2008 - Členové posádky vozidla bezpečnostní agentury Fenix policii řekli, že byli při své zastávce u Sedmihorek na Semilsku přepadeni ozbrojeným mužem, který si vynutil vydání 74 milionů korun. Policie však krátce po činu začala prověřovat verzi, že na loupeži se podílela posádka a že čin se odehrál v Hořicích na Jičínsku.
2. února 2009 - Případem tří obžalovaných se začal zabývat Krajský soud v Hradci Králové. Řidič dodávky Milan Horych řekl, že jej k podílu na krádeži donutili jeho známí Rudolf Tesárek a Josef Blažek. Ti to ale odmítli. Z ukradených peněz se policii do loňského roku podařilo najít pouze malou část (necelé čtyři miliony korun).
31. března 2009 - Soud uložil Horychovi pět let, Tesárkovi a Blažkovi 12 let vězení. V srpnu 2009 pak pražský vrchní soud Tesárkovi a Blažkovi tresty snížil - pro každého na deset let.
Červen 2010 - Tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v kauze stížnost pro porušení zákona. Tesárkovi a Blažkovi přerušila výkon trestu. Oba však posléze zmizeli.
3. srpna 2010 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vzal zpět stížnost Kovářové pro porušení zákona podanou k Nejvyššímu soudu.
29. září 2010 - Krajský soud v Hradci Králové vydal příkaz k zatčení uprchlých zlodějů Blažka a Tesárka, v listopadu 2010 pak vydal i eurozatykač a mezinárodní zatykač.
Prosince 2010 - Ústavní soud odmítl stížnost Blažka, jeho desetiletý trest platí. Stejně tak rozhodl i letos v lednu v případě Tesárka.
14. května 2011 - Blažek s Tesárkem byli zatčeni v Thajsku. Podle rakouského tisku je pomohl vypátrat styčný důstojník rakouského kriminálního úřadu v Thajsku. Oba mají být vydáni do ČR.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...