Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

V Česku už je přes dva tisíce iPhonů

Česko

Telefon se u nás oficiálně neprodává, lidé si ho nechávají dovézt ze zahraničí nebo ho kupují u specializovaných prodejců

PRAHA Populární mobilní telefon iPhone od firmy Apple, na který se stály loni v červnu i několikasetmetrové fronty, se v Česku zatím oficiálně neprodává. To ale nezabránilo mnohým Čechům, aby si ho dovezli či nechali dovézt ze zahraničí, případně zakoupili v některém z domácích obchodů, které ho nabízejí již odblokovaný.

Celkem se podle údajů, které mají LN z důvěryhodných zdrojů blízkých operátorům, do české mobilní sítě připojuje přes dva tisíce iPhonů. Z toho je celá polovina v síti Vodafone.

Apple nabízí svůj telefon v zahraničí vždy zablokovaný v síti konkrétního operátora, navíc v telefonu je několik ochran proti odblokování a odemknutí. Na internetu se proto objevilo mnoho různých návodů a programů, které umožňují telefon zprovoznit i v jiné síti než v té, pro kterou se prodává. Odblokování v Česku nabízejí i některé firmy. „Je možné si objednat z USA už odblokovaný telefon, ale tamější prodejci volí nejrychlejší způsob odblokování, který nebývá ten nejlepší,“ říká technik společnosti Macwell Vladimír Kesl. „Odblokování v ČR od profesionála trvá necelou hodinu,“ dodal Kesl. Podle něj může být pro uživatele nebezpečné pokusit se telefon odblokovat doma pomocí návodů na internetu. „Je šance tak padesát na padesát, že telefon přestane fungovat úplně,“ tvrdí Kesl.

Český partner Apple už před časem nedoporučoval iPhone v tuzemsku používat či ho sem dovážet. Neposkytuje na tyto telefony také žádný záruční ani pozáruční servis. Případné reklamace tak musejí majitelé telefonů uplatňovat u prodejce.

Odblokovaná je celosvětově více než čtvrtina iPhonů

Apple se proti odblokování brání, protože z telefonů, které nejsou provozovány na síti jeho partnerů, nemá žádný další zisk. Podle smluv, které se svými partnery v jednotlivých zemích uzavřel, totiž získává od operátorů podíl z částky, kterou majitelé telefonů provolají. Ochranu zdokonaluje v každé nové vydané verzi firmware (vnitřní program telefonu). Podle expertů trvá stále déle, než se podaří tuto ochranu obejít, v případě minulé verze uběhly dva měsíce, než se objevil způsob, jak iPhone odblokovat.

Firma je tak do určité míry obětí vlastního úspěchu. Podle analytické společnosti Bernstein Research je více než čtvrtina iPhonů ve světě odblokovaných. Některé odhady mluví dokonce až o jedné třetině. Apple sám uznává, že počet odblokovaných telefonů je „značný“. Podle Toniho Sacconaghiho z Bernstein Research představují pro Apple odblokované iPhony strategické dilema. Pokud prodá podle plánu do konce fiskálního roku 2008 deset milionů iPhonů a třicet procent z nich bude mimo síť partnerských operátorů, přijde o dodatečné příjmy z hovorného, o které se s firmou dělí operátoři. Pokud se mu podaří zabránit odemykání telefonů, nesplní pravděpodobně plán prodat deset milionů telefonů.

Zákazníky, kteří se rozhodnou koupit si odblokovaný iPhone, podpořila i komisařka pro spotřebitelské záležitosti Meglena Kunevová. Podle ní je možné považovat zavedený postup Apple, při kterém firma váže prodej telefonu na konkrétního operátora, za neférový, a tudíž pro spotřebitele nezávazný.

Autor: